Bitcoiny a kryptoměny za poslední týdny zaznamenaly násilný návrat k volatilitě. Co byste měli vědět?

Institucionální investoři se chystají vstoupit na trh bitcoinů a kryptoměn

Nový německý zákon umožní institucionálním investorům, kteří v současné době spravují ohromujících 1,8 bilionu eur (2,1 bilionu dolarů), poprvé investovat do bitcoinů a kryptoměn.

Takzvané Spezial fondy, dostupné pouze institucionálním investorům, jako jsou penzijní společnosti a pojišťovny, mohou od tohoto týdne investovat až 20% svých podílů v bitcoinech, ethereu a dalších kryptoměnách.

„Většina fondů zpočátku zůstane hluboko pod hranicí 20%,“ řekl agentuře Bloomberg Tim Kreutzmann, odborník na krypto aktiva v BVI, německém orgánu pro odvětví fondů. "Na jedné straně mají institucionální investoři, jako jsou pojišťovny, přísné regulační požadavky na své investiční strategie. A na druhé straně musí také chtít investovat do kryptoměn."

Začátkem minulého týdne se zhruba 2,5 miliardy USD v bitcoinech odstěhovalo z kryptoburz včetně Coinbase, Kraken a Binance, podle poskytovatele údajů o trhu Glassnode v tom, co CNBC popsalo jako „signál, že se institucionální investoři dostávají mimo hru, protože se nabídka bitcoinu snižuje“.

Údaje z Glassnode ukázaly, že z hlavních burz bylo převedeno asi 63 000 bitcoinů

„Obchodní aktivita byla v posledních dnech vyšší než ta, jakou jsme viděli v poslední době,“ řekl Kamil Brejcha, ředitel platformy pro nákup a správu kryptoměn, Dexfin, „větší účast regulovaných subjektů, by mohla nakonec prokázat, pozitivní vliv na cenu bitcoinu a kryptoměn všeobecně.“

Jako pozitivní zprávou se také dá brát to, že roste zájem investičních fondů, které investují do firem, spojených s kryptoměnami. Za první polovinu roku se jedná zhruba o 2.6mld USD a jen za minulý týden se jedná o investice v řádu 700ml. USD

Nedávné zvýšení ceny bitcoinu odstartovaly zprávy o schválení prvního ETH na Bitcoin futures, které se po několikaměsíčním oddalování dočkalo svého schválení od regulátorů. Stejně tak i adopce sociální sítě Twitter, která integrovala platbu v bitcoinu do svých systému.

„Adopce od institucí a korporací zůstává jedním z hybných sil trhu,“ dodal Kamil Brejcha.

Jak dále Kamil Brejcha uvedl, DEXFIN aktivně pracuje už 2 rokem na vlastní obchodní platformě, která je už nyní připravena na masivní adopci kryptoměn. Jako jednu z mnoha novinek, spustí DEXFIN v srpnu pravidelný nákup bitcoinu a dalších kryptoměn pro své klienty. Oblíbenost Čechů pravidelně spořit menší částky je už desetiletí využívána především např. díky spoření do zlata nebo stavebnímu spoření. Rozdíl mezi tradičním spořením a spořením do digitálního zlata, tedy BTC, je hlavně v úrokové sazbě, kde bitcoin i přes pokles v ceně, stále vykazuje dlouhodobě lepší výkonnost než tradiční formy spoření, které sotva pokrývají inflaci a to díky jeho omezenému množství.

Cena bitcoinu se stále výrazně zvyšuje od doby, kdy začala jeho poslední rally v říjnu, býčí běh, který poslal kombinovaný kryptotrh na ohromujících 2,5 bilionu dolarů, než se vrátil zpět.

Prognóza do roku 2050

Nyní skupina odborníků na kryptoměny předpověděla, že bitcoin do roku 2050 předstihne americký dolar jako dominantní formu globálního financování - do konce roku 2021 se dostane cenu bitcoinu na něco málo přes 70 000 USD.

“Některé země budou bitcoin využívat jako svou primární měnu, “řekl jeden z účastníků diskuse, technolog a futurista společnosti Thomson Reuters Joseph Raczynski, který řekl, že si myslí, že bitcoin do roku 2025 předstihne dolar s hodnotou 150 000 dolarů. „S fixním oběhem a snadným přenosem jim to dobře poslouží k přechodu k‚ bezbankovnímu ‘modelu, který je v tomto ekosystému vlastní.“

V tomto roce přijal Salvador bitcoiny jako zákonné platidlo vedle amerického dolaru v kontroverzním ekonomickém experimentu. Jiné země Střední a Jižní Ameriky uvedly, že mohou ve snaze uniknout závislosti na dolaru následovat tento příklad.

Zatímco 54% účastníků panelu, zkoumaných společností Finder pro, očekává, že bitcoin nakonec předběhne fiatovou měnu - někdy nazývanou „hyperbitcoinizace“ - do roku 2050, 44% účastníků panelu, včetně docenta Lee Smalesa z University of Western Australia, nečeká, že se bitcoin někdy stane dominantní formou globálních financí.

„Nakonec si myslím, že bitcoin (a mnoho dalších aktiv v kryptoměnách) přijde tržní podíl kvůli digitálním měnám centrálních bank - z nichž mnohé budou k dispozici do konce tohoto desetiletí,“ řekl Smales.

V minulých týdnech předseda Federální rezervy Jerome Powell uvedl, že jedním ze silnějších argumentů pro digitální dolar je, že by to mohlo podkopat potřebu bitcoinů, dalších kryptoměn a takzvaných stablecoinů, digitálních měn, jako je tether, které jsou vázány na tradiční aktiva.

V Evropě EU pokročila s plány na rozvoj digitálního eura v příštích několika letech, zatímco Čína již zahájila zkoušky svého digitálního jüanu v reálném světě.

Navzdory možnosti, že cena bitcoinu v následujících měsících může klesnout, ve střednědobém až dlouhodobém horizontu panel provedl předpověď průměrné ceny bitcoinů na konci roku 2025 ve výši 318 000 USD.

„Stojíme uprostřed institucionalizace bitcoinů, "řekl analytik společnosti Arcane Crypto Vetle Lunde, který předpovídal cenu bitcoinu 120 000 USD do konce roku 2021 a domnívá se, že bitcoin bude mít hodnotu 300 000 USD na konci roku 2025 a 500 000 USD v roce 2030." Do prostoru se připojuje více tradičních fondů, první země přijala bitcoin jako zákonné platidlo a máme několik významných společností kótovaných na burze, které nyní vlastní bitcoiny. Věřím, že tento trend bude pokračovat i nadále.


Publikováno na: