Michal Štusek: Lidé teď za kávu utrácejí vyšší částky než dříve. Bod zlomu byla pandemie

Je pravda, že máte v CAFE ETERNITY zkrácenou pracovní dobu?

Kromě období začátků podnikání pracovalo Cafe Eternity vždy čtyři dny v týdnu. Dva dny praží a dva ostatní zpracovává objednávky, balí je a expeduje. Pátek míváme opravdu volný.

Jednáte ve volný den s novými zákazníky, nebo vyhledáváte nové kávy?

Ne, volno je od toho, aby bylo volno. Jsem s rodinou, sportuju a snažím se užívat život a i pro zaměstnance to je myslím nejlepší benefit.

Jaká káva je u Vašich zákazníků nejoblíbenější?

Brazilská káva patří k nejprodávanějším. Není vyloženě kyselá ani hořká, je spíš sladká, s čokoládo-kakaovými a oříškovými tóny. Když lidé popisují, jakou kávu by si přáli, tak 9 z 10 se přiblíží právě charakteru kávy z Brazílie.

Kolik let už kávu pražíte?

Čerstvou kávu pražím už téměř 20 let. Začal jsem s tím ve Spojených státech, kam jsem se vydal na přelomu tisíciletí na zkušenou a proto, abych se naučil anglicky. Chodil jsem do školy, pracoval v hotelích a restauracích, a když jsme jednou s přítelkyní seděli doma a dívali se na televizi, zaujal nás pořad o kávě, který barvitě popisoval to, jak čerstvě napražená káva poskytuje nepředstavitelně dobrý zážitek.

Co následovalo poté, co jste společně zmíněný pořad v televizi viděli?

Pořad nás opravdu velice zaujal, tak jsme šli čerstvě praženou kávu ochutnat. Dali jsme si etiopský Harrar a naprosto nás uchvátil. Připomínal lehce borůvkový džus a byl úžasný. Pochopili jsme to, co se říkalo v pořadu, že zatímco víno má přes 400 aromatických látek, čerstvě namletá káva jich má přes 800. A tak jsme si koupili pražící stroj a začali jsme experimentovat. Do té doby jsem si kupoval kafe v plechovkách všudemožně po supermarketech.

Amerika Vás přivedla na „kávovou cestu“. Pití kafe tam musí být asi velmi oblíbené.

Na získávání kávových zkušeností je podle mě Amerika výborná. Kávu tam pije každý ve velkém množství, takže i menší město má svou vlastní pražírnu či dvě. A protože trh je obrovský, žádná krutá konkurence na něm nepanuje a pražiči si pomáhají a radí.

Pak nastal čas se vrátit do ČR. Jaké byly Vaše další kroky?

Po několika letech v USA jsme se s přítelkyní vrátili zpátky do ČR a s nabitými zkušenostmi jsme založili společnost. Začátky byly velmi těžké. Češi byli zvyklí na velké nadnárodní značky Lavazza a Illy a nevěděli, proč by měli utrácet víc peněz za čerstvě praženou kávu. Neměli s tím žádné zkušenosti, a tak jsme chodili po trzích, které pro nás byly po zaplacení nákladů ztrátové.

Krušné začátky jste ale očividně překonali. Jak se Vám to povedlo?

Z počátku jsme prodávali drtivou část produkce velkoobchodně, což nám zaručovalo jistý příjem i za cenu malých marží. Později jsme si přibrali kavárny, nakoupili druhý stroj s kapacitou 60 kilogramů kávy za hodinu a přesunuli se do větších prostor v Albrechticích.

Začali jsme se také více orientovat na maloobchodní prodej, který jsme od počátku považovali za velice důležitý distribuční kanál i kvůli tomu, že na něm lze získat nejlepší marže. Naše pražírna začala pořádat pravidelné degustace, soutěže na sociálních sítích a investovali jsme čtvrt milionu do nových internetových stránek.

Internetovými stránkami máte asi na mysli e-shop?

Ano. Zákazník, který si nás najde sám, je naším nejlepším zákazníkem. Podobě e-shopu jsme proto věnovali hodně a sestavili jsme ho podle toho, jak nám zákazníci sami v dotazníku popsali, co je pro ně u kávy důležité. Jejich pohled se velmi lišil od našeho profesního vnímání. E-shop jsme však plně přizpůsobili tomu jejich. Vyhledávání optimální kávy tak není například seřazeno podle druhů či ceny, ale podle kyselosti (acidity) kávy, země původu, intenzity chuti a způsobu přípravy. Netradiční pravidla má i věrnostní program pro zákazníky.

Kdokoliv, kdo nakoupí nad určitou hranici začínající na 5000 korun, tak má pak už doživotně stanovenou slevu. Nákupy se přitom nesčítají v rámci jednoho roku, jak to bývá obvyklé jinde, ale neomezenou dobu. Kdo překročí částku 100 000 korun, má už navždy 15% slevu.

Jak Vás ovlivnila siuace kolem Covid-19?

Před covidem-19 jsme měli polovinu zákazníků z velkoobchodu a z kaváren a polovinu z maloobchodu. Při uzavírce kaváren nám 80 procent prodejů dělali koncoví zákazníci a jen pětina vše ostatní.

Tržby nám meziročně stouply o 40 procent a VIP zákazníků s útratou přes 100 tisíc korun máme více než 100. Lidé teď za kávu utrácejí vyšší částky než dříve. Zatímco před pandemií si kupovali nejčastěji kávu v cenové relaci 400 až 700 Kč/kg, dnes mají větší odbyt dražší značky v rozmezí 700 až 800 Kč/kg.

Publikováno na: