Jak se stát pěstounem? Dát dítěti šťastný domov je možná snazší, než si myslíte

Podle 94 % lidí je pro děti lepší vyrůstat v pěstounské rodině než v ústavu. Každý čtvrtý Čech také uvažuje o tom, že přijme dítě do pěstounské péče. Proces, kterým musí noví pěstouni projít, není vůbec složitý. Jde jen o 4 následující kroky. A kdyby vás zajímalo více, můžete využít tento formulář, který si pro otázky k pěstounství připravilo hlavní město Praha.

1/ Vše si dobře promyslete

Stát se pěstounem je velké a důležité rozhodnutí, které změní život nejen vám. Proto si všechno nejdříve pořádně rozmyslete a proberte se svými nejbližšími. Důležité je nejen rozmyslet si, zda chcete do pěstounské péče vůbec jít, ale také jakému dítěti byste chtěli svoji lásku a pozornost věnovat. S rozhodováním vám mohou pomoci i příběhy pěstounů, které zveřejnila Praha na svých stránkách novipestouni.cz.

„V tomhle ohledu jsou nejhorší předsudky. To, že dítě pochází ze sociálně slabší rodiny nebo nějaké etnické menšiny ale přece vůbec neznamená, že by nemělo mít dobrou budoucnost,“ myslí si třeba pan S., který vychovává dva romské chlapečky.

2/ Podejte žádost na městském úřadu

Abyste se stali pěstouny, nemusíte trávit hodiny ve frontách na úřadech. Stačí na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na úřadu městské části, kde máte trvalé bydliště, vyplnit žádost, příslušné dotazníky a doložit potřebné dokumenty jako je například lékařské vyšetření. Domů vás pak přijde navštívit sociální pracovnice, která Vás s oblastí pěstounské péče blíže seznámí a také se podívá, v jakém prostředí bude holčička nebo chlapeček žít.

„Dětí v dětských domovech je hodně. Přitom je spousta osamělých lidí, kteří mají možnost jim svou lásku věnovat. Brouček, kterého si k sobě vezmete z ústavu vám úplně změní život a nastartuje jeho nový smysl,“ komentuje paní M., která vychovává malého chlapce s Downovým syndromem.

3/ Pořádně se na pěstounství připravte

Zájemci o pěstounství nejsou nikdy na všechno sami. Vychovávat dítě je velká výzva a nesmírná zodpovědnost. Zájemci o pěstounství proto dostávají veškerou nutnou pomoc, aby tuto důležitou roli zvládli na jedničku. Čeká vás několik přednášek, seminářů a diskuzí, kterým se souhrnně říká příprava k přijetí dítěte do rodiny. Odborníci vám poskytnou i individuální konzultace, budete hovořit s psychologem, váš zdravotní stav zkontroluje posuzující lékař. Pak již budete zcela připravení na to, abyste přijali dítě do pěstounské péče a do svého života. 

I potom ale mají pěstouni svou doprovázející organizaci, kde mají možnost se kdykoli obrátit na odborníky, kteří jim pomohou řešit vzniklé problémy. „Každý den se učím něco nového. Je to nekončící cesta, která je občas trnitá, ale rozhodně stojí za to,“ říká k tomu paní S., která s manželem přijala do osvojení chlapečka a poté ještě další tři děti do pěstounské péče.

4/ Očekávejte telefon, ale zůstaňte trpěliví

Po všech přednáškách čeká některé zájemce poslední zkouška – zkouška trpělivosti. Jak brzy zazvoní telefon záleží zejména na představách a možnostech žadatelů, jaké děti jsou připraveni přijmout do péče a zda právě takové děti jejich pomoc potřebují. Někdy je to otázka několika dní, jindy to může trvat déle – nakonec k tomu ale dojde a vy se poprvé s dítětem setkáte. Pak bude následovat několik návštěv, abyste se blíže seznámili a zvykli si na sebe. To vše ale uplyne jako voda a brzy již budete tvořit jednu šťastnou pěstounskou rodinu.

„Pěstounství je nádherné. Pokud má někdo možnost a sílu změnit dětský život k lepšímu, měl by to podle mě udělat. Děti veškeré úsilí a péči vrací svou bezmeznou láskou. A i když to někdy nemusí být úplně jednoduché, přijdou okamžiky, kdy vás dítě obejme a vám dojde, že je díky vám šťastné. A pak jste zákonitě šťastní i vy,“ popisuje paní G., která vychovává malá dvojčata.

„Řada lidí má strach, že stát se pěstounem je složitý či nepříjemný proces. Ve skutečnosti to ale není nijak náročné – jakmile se rozhodnete opravdu přijmout dítě do pěstounské výchovy, máte již to nejtěžší za sebou,“ dodává Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví. Pokud by vás proto zajímalo více informací o pěstounské péči, můžete ZDE požádat odborníky o více informací. Možná že už i vy se pak brzy setkáte s novým členem svojí rodiny.