Přelaďte na DAB+ rádio. AM vysílání k 31. prosinci končí

Konec AM vysílání

Jestli máte rádio naladěné na stupnici označení „AM“, případně „MW“ a hodnoty frekvencí jsou v kHz, budete muset přeladit. Je to skvělá příležitost pořídit nový přijímač, připravený na digitální příjem DAB+, který ale samozřejmě podporuje i příjem na FM frekvencích. O žádné stanice tak nepřijdete, naopak získáte nové s kvalitnějším zvukem.

Co je to DAB+ vysílání?

DAB je zkratkou slov Digital Audio Broadcasting a označuje standard digitálního rozhlasového vysílání. Znaménko plus značí nejnovější verzi tohoto standardu, který umožňuje přenášet mnohem více rozhlasových stanic a doprovodných datových služeb. DAB+ vysílání dominuje v České republice Český Rozhlas, který signálem pokrývá 95 % populace. Celoplošně digitálně vysílají i stanice, které u vás běžně na FM frekvenci nenajdete. Regionální stanice, nový výhradně sportu věnovaný Radiožurnál Sport nebo stanice ČRo Pohoda zaměřená na to nejlepší z rozhlasového archivu. V DAB+ vysílají i komerční stanice jako jsou Evropa 2, Impuls či Frekvence 1, ale zatím pouze z vysílačů v Praze, Plzni a Ostravě.


Zdroj: ETA


Výhody DAB+ rádií

Hlavním výhodou DAB+ příjmu je čistý zvuk bez jakéhokoliv šumu či praskání při zhoršeném příjmu. Signál obsahuje samoopravné kódování, takže i při menších výpadcích rádio zvuk dopočítá. Svoji stanici si jednoduše vyberete z nabídky. Modely s barevným LCD displejem navíc zobrazují doplňkové informace jako předpověď počasí, hlavní zprávy, fotky moderátorů a jiné. To vše bez nutnosti internetového připojení.


Zdroj: ETA


Co by měl přijímač splňovat?

Digitální rozhlas je na vzestupu prakticky v celé Evropě, takže přístrojů je na trhu dostatek. České radiokomunikace (ČRA) ověřují, aby byl přijímač plně v souladu s českými standardy. Přístroje, které všechny požadavky splňují, získávají certifikaci DAB+ Ověřeno. Zákazník tak má jistotu, že přístroj naladí české stanice, bude zobrazovat všechny znaky české abecedy a nastavení přístroje bude v češtině.


Zdroj: ETA


Prvním přijímačem, který certifikaci získal, byl přenosný radiopřijímač GoGEN DAB 300 N. I domácí, nepřenosné, modely GoGEN DAB 620 BTC a GoGEN DAB 700 BTC, vybavené velkým barevným LCD displejem, tento certifikát získaly. Navíc mají i možnost Bluetooth připojení, kdy na rádiu můžete přehrávat hudbu ze svého telefonu nebo notebooku.

Publikováno na: