Co byste o pneumokoku měli vědět? Tady je pět zásadních faktů

Fakt první: Pneumokok je běžná bakterie

Pneumokok neboli odborně Streptococcus pneumoniae je bakterie, která se v populaci vyskytuje naprosto běžně. Její zákeřnost tkví v tom, že se přenáší kapénkovou cestou. Přenašeči mohou být i lidé, kteří nevykazují žádné příznaky onemocnění. Bakterie se často zabydlí na sliznicích a vyčkává, než je lidský organismus oslaben například nachlazením či chřipkou, a mohou zapříčinit širokou škálu onemocnění. Nejčastěji pneumokok napadá malé děti a seniory starší 65 let. 

Fakt druhý: Pneumokok způsobuje i velmi vážná onemocnění

U dětí se pneumokok často projevuje ve formě zánětu středního ucha, který se v nejhorších případech může vyvinout až v meningitidu. Dalšími vážnými nemocemi, které může tato bakterie zapříčinit, jsou například zánět kostí, otrava krve, sepse nebo zápal plic, který je velmi nebezpečný pro lidi v seniorském věku.

Invazivním pneumokokovým onemocněním čelilo minulý rok 247 pacientů, z nichž nejvíce bylo seniorů. Ačkoliv nemocných v minulém roce ubývalo, neznamená to, že bakterie pneumokoku je zcela na ústupu. Spíše je to logický dopad protipandemických opatření, kvůli kterým se lidé méně stýkali, tudíž tolik nedocházelo k přenosu bakterie.

Fakt třetí: Proočkovanost v České republice je nízká

V České republice je dlouhodobě proočkovanost proti pneumokoku nízká. V roce 2018 u malých dětí dosahuje 64,8 % a u seniorů pouze 13,7 %. Česká republika zaostává za mnoha evropskými státy, například na Slovensku nebo v Maďarsku se proočkovanost dětí drží nad 95 %, dále je vyšší procento proočkovanosti dětí ve Švédsku, ale i v rozvojových zemích jako Senegal nebo Eritrea.

Fakt čtvrtý: Není nutné přeočkování každý rok

Na rozdíl od očkování proti sezónní chřipce, očkování proti pneumokoku není třeba u dospělých opakovat každý rok. U dětí je tomu trochu jinak a proti pneumokokům se očkují ve věku od 6 týdnů do 7 měsíců věku 2 dávkami a třetí dávka se aplikuje v období od 11 do 15 měsíců.

Fakt pátý: Pneumokoková onemocnění mají sezónní průběh

Pneumokok má stejně jako chřipka roční období, ve kterých jim počasí obzvlášť přeje. Maximum jejich výskytu je v pozdním podzimu a v zimních měsících. Proti pneumokokům je možné očkovat se po celý rok. Nejste-li ještě naočkovaní proti chřipce, můžete se nechat zároveň naočkovat i proti pneumokoku.

Rada na závěr

Pokud o očkování uvažujete, kontaktujte svého praktického lékaře, který vám poradí, jak dál. Stačí se pouze rozhodnout a nechat se naočkovat. V této nelehké době je důležité myslet na prevenci a pro zdraví udělat všechno potřebné. 

PP-PRE-CZE-0286


Publikováno na: