Víte, co dělat s olejem, který vám zbyde po smažení řízků či kapra? Vytřiďte ho.

Určitě nechcete, abyste uprostřed vánočních svátků museli náhle řešit ucpaný odpad v kuchyni či na toaletě nebo havárii odpadního potrubí v celém domě. A věřte, že ani příroda není zvědavá na ty spousty oleje ze všech domácností, které by se na ni přes odpadní vody valily. Abyste tomu všemu zabránili, stačí opravdu málo. Najít doma prázdnou PET lahev s víčkem a zbylý olej z kuchyně místo do odpadu přelít do ní a láhev odnést do popelnice určené k třídění olejů.

Třiďte doma všechny jedlé tuky

Vzpomeňte si na to, až nasmažíte všechny ty filety z kapra nebo hory křupavých řízečků, až vám z vánočních vinných klobás zbyde jen mastný pekáč potažený vrstvou sádla a šťávy z masa nebo až o Silvestru naaranžujete do mističek všechny ty dobroty nakládané v oleji. Kapka ke kapce, a uvidíte, že po svátcích máte PET lahev plnou. A přidat můžete i zapomenutý kus pevného tuku, který se najde v lednici zastrčený někde vzadu ještě od pečení cukroví. Třídit můžete všechny kuchyňské oleje a tuky, které používáte k přípravě jídel.

K nové tradici vánočního slévání použitého oleje tak můžete přidat i tradici povánoční procházky k olejové popelnici s naplněnou PETkou a pozorovat, kolik sousedů se do třídění pustilo s vámi. Projekt Třídím olej se postará o to, aby popelnice na třídění olejů ani o svátcích, ani v novém roce nikdy nepřetekly.

Co se s olejem děje dál?

Vytříděný olej se sváží do továrny, kde se v několika krocích postupně čistí. Plastové lahve se předávají k další recyklaci, biologické zbytky z olejů, jako jsou kousky strouhanky, masa a podobně, se posílají do bioplynky. Nakonec zbyde vyčištěný a zpracovaný olej, který další zpracovatelé využijí jako hodnotnou surovinu pro výrobu paliva. Slouží jednak jako přísada do bionafty druhé generace nebo jako surovina pro výrobu stoprocentně recyklované nafty, nebo dokonce recyklovaného leteckého paliva.

Kam s použitým olejem z vánočních dobrot? Najděte si nejbližší popelnici na webu tridimolej.cz.