Nakupování ve slevách se nemusí vždy vyplatit. Zjistěte, na co si dávat pozor

Textilní průmysl je považován za jeden z největších a nejšpinavějších průmyslů vůbec. Spotřební chování člověka ale neustále nutí kupovat další a další kusy oblečení, čímž ovšem vzniká i obrovská nadprodukce. Některé oděvy se navíc nedostanou ani do prodeje. Urazí jen cestu do skladů a končí ve spalovnách. Kvůli tomu dochází ke zbytečným environmentálním stopám a zmaření lidské práce.

Proč je to tak levné?

Tržní hodnota oděvu v sobě zahrnuje nejen spotřebu materiálu, export a přirážku obchodního řetězce, ale i cenu za vytvoření. V případě fast fashion je ale tato částka za poslední bod nepatrná. Nadpolovina oděvů je exportována z Asie a v některých továrnách jsou zcela nevyhovující pracovní podmínky, minimální mzdy a výjimkou není ani práce dětí. Nízké pořizovací náklady pak vedou k tomu, že oblečení v obchodech může být prodáváno za tak nízké ceny, aby si ho mohl dovolit každý.

Jednou a dost – nenechte se ovládat cenou

Určitě se vám už stalo, že jste si z obchodu přinesli nový kousek, ale jakmile jste přišli domů, oblečení putovalo do skříně a vy jste na něj zapomněli. V lepším případě jste si ho vzali párkrát na sebe, ale buď jste si uvědomili, že se v něm necítíte dobře, nebo jste po pár vypráních vypozorovali špatnou kvalitu. Pravděpodobně v tom hrála roli cena. Kdyby byl oděv kvalitní, byl by dražší a vy byste si koupi důkladněji promysleli. V konečném důsledku byste na tom i vydělali, protože by vám posloužil řadu let a díky jeho zpracování by se na něm neodrážely stopy času.

Dejte oblečení druhou šanci

I přesto se ale nemusíte vzdávat radosti z levných nákupů. Existuje mnoho variant, jak si rozumně obnovit šatník. Jednou z nich je například online second hand Genesis, kde pořídíte značkové věci za skvělé ceny. Se speciálním promo kódem SLEVA50w navíc nakoupíte s 50% slevou. Vždy ale myslete na to, jestli vybraný kousek skutečně odpovídá vašemu stylu a unosíte ho.

https://www.genesis-eshop.cz/