Není zlato jako zlato. Než se do něj rozhodnete investovat, přečtěte si tento článek

Dukáty znásobí umělecká hodnota

Pokud se člověk rozhodne investovat část svých peněz do drahých kovů, je dobré si nákup plánovat a nereagovat ukvapeně a impulzivně pod vidinou rychlého zisku, když je zlato krátkodobě dole. Zlato není totiž rychloobrátková komodita. 

Velmi oblíbené jsou dukáty. Česká mincovna v této řadě razí nejen zlaté dukáty k narození dítěte, svatební dukáty, dukáty ke křtu vhodné jako dárek k výjimečné příležitosti, ale i svatováclavský jednodukát či majestátní dukát. „Speciální řadou je vždy ročníková dukátová řada, letos je tématem první česká korunovace českého krále, k dispozici je nejen v sadě, ale také dukát, dvoudukát, pětidukát a desetidukát samostatně,“ vysvětlila Lenka Klimentová, mluvčí České mincovny, s tím, že velmi zajímavý je pro sběratele emisní náklad. „Sad je pouhých 122 kusů, jednotlivě je emitujeme po sto kusech. Výjimkou je pouze dukát Král a královna, kterých razíme tři sta kusů.“ 

Významné latinské citáty v dukátovém zlatu

Mezi novinky v dukátech jsou pro letošní rok Latinské citáty. Prvním z dárkového cyklu je dukát Gaudeamus igitur – Radujme se, který se na trh dostane po březnové ražbě. „Druhým bude Omnia vincit amor - Nad vším vítězí láska, který emitujeme, jak jinak, v květnu. Na podzim přibude ještě Veritas vincit - Pravda vítězí,“ přibližuje Klimentová jednu z novinek. Stejné téma razí mincovna i jako stříbrné medaile.

Cyklus osobností otevře Matka Tereza

K očekávaným ražbám letos určitě patří cyklus Kult osobnosti. První tváří bude Matka Tereza. „Ztvárnění celého cyklu jsme svěřili významnému medailérovi, akademickému sochaři Jiřímu Dostálovi, se kterým spolupracujeme dlouhodobě. Jeho figurální a portrétové zpracování je vždy famózní a přesvědčivé. Všichni se na výsledek velmi těšíme,“ popisuje mluvčí mincovny s tím, že celkem se letos objeví v této řadě čtyři tváře. Vedle Matky Terezy přibude v létě Karel Marx, pak Martin Luther King a Josif Stalin.

Srdce a slib vetknuté do zlata

Zlatý penízek dostávají novorozenci do kolébky, zlatý penízek připomíná manželům jejich velký den, zlatý penízek může nést slib věrné lásky či vyznání. „Razíme zlaté či stříbrné medaile s textem Miluji Tě nebo Navždy spolu. A nemusíme přemýšlet nad takovým dárkem jen proto, že se blíží svátek svatého Valentýna. Vyznat lásku partnerovi nemusíte přece jen podle kalendáře,“ přibližuje dárkový sortiment České mincovny Klimentová a upozorňuje na možnost nechat na druhou stranu medaile také vyrýt osobní věnování.


Publikováno na: