Zlato pod útokem. V době nejistoty se zase stává terčem

Právě s tímto cílem zařadila Česká mincovna před pěti lety do svého portfolia investiční mince Český lev. Krátce po své první emisi se zařadily po bok investičních mincí renomovaných světových firem. Design mince Českého lva pravidelně obměňuje ve snaze zaujmout více investorů a sběratelů. Nabídka investičních mincí Český lev začíná u mince o hmotnosti 1/25 OZ a pokračuje přes ¼ OZ, ½ OZ přes kilogramovou až po nabídku desetikilového Českého lva ve zlatě. 

Zlato lze koupit a prodat kdekoli na světě

Zlato má několik nesporných výhod. Obchoduje se s ním po celém světě a koupit nebo prodat lze prakticky jakoukoli gramáž. Minci od půl gramu ale i několikagramovou cihlu. Investiční zlato je především osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Do určitého objemu daného nominální hodnotou mincí, (nikoli objemem drahého kovu značně nominální hodnotu překračující) jej není třeba při vyvážení do zahraničí deklarovat.

Cena zlata neustále pomalu roste

Zlato je velmi konzervativní investice, která se v průběhu let pozvolna zhodnocuje. A to „pozvolna“ znamenalo v posledních padesáti letech průměrně 7,8% ročně! „To je skvělé na to, že se jedná o sázku na jistotu už po několik tisíciletí. A to mluvím jen o zlatu jako takovém, u mincí, zvolíte-li vhodné portfolio, připočtěte další výnos na růstu jejich sběratelské hodnoty,“ potvrzuje ředitel a místopředseda představenstva České mincovny Michal Drtina. Důležité je podle něj brát fyzické zlato jako dlouhodobou investici. V krátkém horizontu může růst i klesat, ale dlouhodobě roste.

Cenu ovlivňuje situace na světových trzích

Během týdne se žlutý kov propadne i o sto dolarů na unci. Podle ředitele je manévrování s nákupem dostatečně velkých zásob polotovarů velmi náročný proces: „Je to poměrně velká obchodní houpačka, sto dolarů rozdíl. Významně nás to ovlivňuje při nákupu střižků v zahraničí. K tomu výslednou cenu ovlivní i kurz dolaru.“ 

Zlato je jistota v nejistotě

„Zlato plní již tisíce let roli udržovatele hodnoty, peníze za ně tedy neutrácíte, spíše je do nich ukládáte, abyste si je v jejich původní nebo vyšší hodnotě vybrali někdy v budoucnu. Jejich cena se mění nejen vlivem pohybu cen drahých kovů na burze, ale roste i jejich hodnota numismatická,“ uzavírá ředitel Drtina s tím, že u atraktivních témat často ještě více, než zlato nebo stříbro v nich obsažené.


Publikováno na: