Profesionální stylista radí, jak pečovat o vlasy

Přirozeně vlnité či kudrnaté vlasy nejlépe poznáte, když si je mokré po mytí zkusíte „namačkat“, tedy nahrnout do dlaně od konečků k hlavě a lehce zmáčknout. Pokud vlna drží a vlas se nenarovná, jsou vaše vlasy vlnité. Dříve, než ale automaticky začnete používat vlasové přípravky pro kudrnaté vlasy, ať už stylingové či pečující, je dobré se poradit s profesionálem. „Vlnité a kudrnaté vlasy jsou podstatně sušší než vlasy rovné. Je tedy velice důležitá správná péče. Doporučuji přípravky přímo určené na tento typ vlasu, aby byl hydratovaný a docházelo k maximální podpoře pružnosti vln. Právě elasticita je základem krásných kudrn. Důležité je pak umět vlny upravit po mytí a až do dalšího mytí nerozčesávat. Kudrny a vlny se rozčesávají pouze u mytí, ideálně s maskou nebo kondicionérem. Po namačkání a vysušení je už nerozčesávejte, jinak budou krepaté.“

Změna je život! Jak na nový účes bez poškození vlasů?

Jak se říká, změna je život, proto i když jsou kudrny krásné, jejich nositelky občas touží po jejich narovnání. Mnoho z nich má však strach, aby si používáním stylingových nástrojů vlasy nepoškodily a neodrazilo se to na jejich zdraví. Je důvod k obavám? „Zdravá kudrnatá nebo vlnitá hříva se může sem tam klidně narovnat. Určitě s maximální šetrností a vhodnými přípravky (nejen proti teplu), protože tento typ vlasů je mnohem náchylnější k poškození. Pokud se rozhodnete zkrotit hřívu žehličkou, rozhodně vyberte kvalitní žehličku. Doporučuji bezdrátovou Dyson Corrale. Skvěle se s ní manipuluje a brání polámání vlasu díky pružným destičkám,“ radí Martin Tyl a dodává, že dlouhodobě narovnávaná vlnitá hříva ztratí přirozenou schopnost se vlnit, protože vlasy „zleniví“.

A vlny jsou zpět!

Pokud přirozené vlny častým narovnáváním zmizely a chcete je získat zpět, bude nutné jim věnovat nějaký čas pozornost a při každém mytí vlny podpořit správnými přípravky na podporu pružnosti, pečlivým namačkáním a ideálně vysoušením difuzérem. „Skvělý je difuzér u vysoušeče Dyson Supersonic, který má ideální tvar pro vytvoření pevné vlny. Navíc vaše vlasy nepoškodí, protože kontroluje teplotu vzduchu. Řekl bych, že pokud si myjete vlasy přibližně každý druhý až třetí den a budete důslední, tak se pružné vlny navrátí přibližně po dvou měsících,“ ubezpečuje kadeřník. V sadě s fénem Dyson Supersonic navíc najdete i hřeben se širokými zuby navržený speciálně pro kudrnaté vlasy. Zuby pomáhají vlasy při sušení prodlužovat nebo vytvářet objem a tvar. S polétavými vlasy u vln pak pomáhá nástavec Flyaway, radí Martin Tyl.

Kudrnatá hříva = živý materiál

 „Mnoho kadeřníků stříhá vlasy do střihu, který je daný, ale tady je to trochu naopak. Kudrnatá hříva je jako živý materiál, který musíte tvarovat podle toho, jak se chová. Je dobré si s kadeřníkem dobře ujasnit očekávání – tvar, velikost hřívy, péče... A pak tvarovat celý střih postupně s přihlédnutím na vznikající tvar. Nejčastěji jsem se setkal s tím, že po ‚zkroucení‘ je střih příliš krátký,“ uvádí své zkušenosti Marty. Také s barvením a zesvětlováním vlasů radí zacházet opatrně. U každého je situace individuální, ale pokud máte jemné vlasy, pak zesvětlování ideální není. „Pokud to kvalita dovoluje, byl bych i tak maximálně šetrný,“ upozorňuje vlasový stylista.

Publikováno na: