Jak chytře na úklid? Náš tip možná vzbudí kontroverze

Jak je známo, děti se učí nápodobou – proto už když jsou malé, uklízejte před nimi, pak budou mít ten správný vzor. Už dvouleté dítě můžete zapojit do pomáhání: Nechte ho odnést hračky do krabice, může vám pomoci vyndávat příbory z myčky a podávat vám je, dávat prádlo do bubnu pračky... Ukažte mu, jak správně naskládat nádobí do myčky, že při vysávání nemá zapomenout na místa za dveřmi nebo na kouty, vysvětlujte, jak se třídí odpad... Když si tohle všechno zažije, bude schopné později své povinnosti vykonávat samostatně. Určitě to ze začátku nevzdávejte jen kvůli pocitu: „Kdybych to udělal sám/sama“, bylo by to rychlejší a lepší. Trpělivost růže přináší!

Udělejte z úklidu hru!

Děti milují hry – tak proč ji nevytvořit i z úklidu? Vymyslete si například pohádku o princezně zakleté v Království nepořádku, kterou princ vysvobodí tím, že musí překonat různé překážky – třeba povysávat, utřít prach nebo nanosit hračky do krabice. Můžete také za splněné úkoly rozdávat body, anebo každý večer ohodnotit úklid pokojíčku podobně, jako tomu vždy bývalo na dětských táborech – sourozenci se tak mohou předhánět, kdo bude udržovat v pokojíku více uklizeno a po týdnu vyhodnotit vítěze. Úklid si můžete zpestřit i tím, že si k němu pustíte hudbu anebo třeba audioknížku.

Rodinné rituály

Více zábavy do úklidu může dětem přinést také magnetická tabule s obrázky různých úkolů, které je potřeba splnit. Vytvořte si tabulku, kde budou ve sloupcích uvedeni členové rodiny a v řádcích dny v týdnu. Můžete pak vytvořit obrázky jednotlivých činností a ty následně umístit do příslušných políček, aby každý věděl, co má kdy udělat. Poté, co úkol splní, může dát obrázek mimo tabulku. Bude tak na první pohled jasné, co kdo udělal a co mu ještě schází. U puberťáků pak možná lépe než magnetická tabule zafunguje sdílená tabulka, kterou mohou mít v mobilu, zanesení úkolů do kalendáře, anebo aplikace typu Trello či Asana.

Co můžeš udělat hned...

Naučte děti také jednoduché pravidlo: Co lze udělat do dvou minut, to neodkládejte a udělejte to hned! Například: opláchnout umyvadlo od zubní pasty, odnést talíř a hrneček po jídle, po dohrání hry ji uklidit zpět na místo, když u televize chroupou sušenky nebo křupky, po dokoukání pořadu po sobě drobky z gauče i ze země vysát tyčovým vysavačem... U složitějších úkolů pak dejte určité časové rozmezí. Nařízení „Udělej to teď hned“ se často setkává s odporem. Dejte tedy své ratolesti možnost volby, například: „Vynes koš do dvou hodin.“ Zároveň buďte ovšem důslední a nezapomeňte za dvě hodiny zkontrolovat, zda byl úkol opravdu udělán.

Tip: S Dyson V12 Slim je úklid hračka

Vypadá jako „vesmírná pistole“, ale přitom je to skvělý pomocník! Dyson V12 Slim je nejlehčí akumulátorový vysavač se sacím výkonem 150 AW. Zachytí 99,99 % mikroskopických částic a alergenů.

Dyson V12 Slim Complete (3 hubice, 7 nástavců): 15 990 KčZakoupíte na: www.dyson.cz

Publikováno na: