Ostrov Gozo je rájem romantiků. Podívejte se, proč

Objevte perlu Středozemního moře

Gozo tvoří společně s Maltou a Cominem trojici obydlených ostrovů Maltské republiky. I přesto, že jeho rozloha činí pouhých 67 km², neměl by zůstat návštěvníkům Malty bez povšimnutí. Oproti Maltě je Gozo na první pohled zelenější a není zde takový turistický nával jako na Maltě v hlavní sezoně.

Většina turistů míří na Gozo v rámci jednodenních výletů, na ostrově se ale dokážete zabavit i na  několik dní. Na své si přijdou milovníci historických památek, objevovatelé přírodních krás i plážoví povaleči.

Na ostrově jste za chviličku

Na Maltu se dostanete letadlem za pouhé 2,5 hodiny. Navíc od března se tam dopravíte přímým letem z Prahy se společností Airmalta, která aktuálně nabízí speciální cenu již od 2775 Kč za zpáteční letenku. Z Malty na Gozo se pak dostanete během 25 minut trajektem, který je dostupný po celý rok. Konkrétní jízdní řády najdete na webu www.gozochannel.com.

Gozo vás okouzlí svými skvosty

I přesto, že je Gozo oproti Maltě více venkovský a rustikální, lze na něm objevit spoustu historických skvostů a přírodních krás.

Na Gozu najdete například prehistorický chrám Ġgantija, který se řadí mezi nejstarší stavby na celém světě a je zařazen mezi světové kulturní dědictví UNESCO. Milovníci starořecké literatury by určitě neměli opomenout jeskyni nymfy Kalypsó na východním pobřeží ostrova, kde podle Homérova eposu strávil Odysseus sedm let v zajetí při své cestě domů.

Během procházek po ostrově stojí za návštěvu i magické zátoky Dwejra Bay, Wied Il-Ghasri či Mgarr ix-Xini s menší pláží.

Bezpečnostní opatření

Malta jako první země Evropské unie dosáhla kolektivní imunity proti koronaviru. Na Maltu mohou cestovat osoby od 12 let a děti ve věku 5-11 let s platným očkovacím průkazem. Neočkované děti ve věku 5 – 11 let mohou na Maltu cestovat po předložení negativního PCR testu a musí je doprovázet plně očkovaný rodič nebo zákonný zástupce. Děti do 5 let mohou cestovat s očkovanými rodiči bez omezení.

Všichni cestující musí také vyplnit formulář Digital Passenger Locator Form (dPLF), který je k dispozici zde: https://app.euplf.eu. Odeslaný dPLF s QR kódem je třeba předložit před nástupem na palubu a po příletu na Maltu v tištěné nebo digitální podobě. Aktuální informace ke covidu-19 najdete na stránkách www.visitmalta.com nebo na webu ministerstva zdravotnictví.