Máte rádi teplo a slunce? Tento malebný stát okouzlí romantiky i sportovce.

Ráj filmařů

I když Malta patří mezi menší státy, její krajina má co nabídnout. Samozřejmostí jsou písčité pláže s azurovým mořem, zátoky schované ve skalnatém pobřeží, ale i nespočet středověkých paláců či opevnění. Právě ty posloužily jako kulisy pro legendární sérii Hra o trůny. Na Maltě se natáčela i Trója s Bradem Pittem nebo Gladiátor.

Turisté míří také do filmové vesničky Pepka námořníka, která se tu postavila pro stejnojmenný film. Hlavního hrdinu ztvárnil herec Robin Williams. Vesnička má 20 barevných domečků a dnes slouží jako zábavní centrum.

Malebný Marsaxlokk

Za návštěvu stojí také romantická vesnička Marsaxlokk s malebným přístavem, kde kotví pestrobarevné rybářské loďky zvané luzzu. Tyto bárky zdobí párek očí, které mají rybáře chránit před nebezpečím na moři. Místo je neskutečně fotogenické, takže láká především fotografy.

Vyžití pro všechny

Nudit se na Maltě nebudou ani sportovci. Krásy ostrova lze poznávat na kole nebo pěšky. Panují tu také skvělé podmínky pro windsurfing a další vodní sporty. Objevovat můžete i bohatý podmořský svět, je už na vás, jestli zvolíte potápění nebo šnorchlování.

Fantastická kuchyně

Pokud chcete nějakou zemi poznat dokonale, nesmíte zapomenout na místní gastronomii. Ta maltská je plná čerstvých surovin a ryb. Tradičním jídlem je fenek alias divoký králík, který se tu připravuje na sto způsobů, nejčastěji však na červeném víně a česneku.

Mezi další oblíbená jídla patří rybí polévka aljottu a pastizzi, neboli taštičky z listového těsta plněné ricottou. Ty vás skvěle zasytí při procházce městem. Povinností je ochutnat křupavý a nadýchaný maltský chléb, který patří mezi nejlepší na světě.

Pohodlná cesta

Na Maltu se z Prahy dostanete přímým leteckým spojením za pouhé 2,5 hodiny se společností Airmalta. Ta aktuálně nabízí speciální cenu již od 2 775 Kč za zpáteční letenku.

Bezpečný pobyt na Maltě

Malta jako první země Evropské unie dosáhla kolektivní imunity proti koronaviru. Na Maltu mohou cestovat osoby od 12 let a děti ve věku 5-11 let s platným očkovacím průkazem. Neočkované děti ve věku 5 – 11 let mohou na Maltu cestovat po předložení negativního PCR testu a musí je doprovázet plně očkovaný rodič nebo zákonný zástupce. Děti do 5 let mohou cestovat s očkovanými rodiči bez omezení.

Všichni cestující musí také vyplnit formulář Digital Passenger Locator Form (dPLF), který je k dispozici zde: https://app.euplf.eu. Odeslaný dPLF s QR kódem je třeba předložit před nástupem na palubu a po příletu na Maltu v tištěné nebo digitální podobě. Aktuální informace ke covidu-19 najdete na stránkách www.visitmalta.com nebo na webu ministerstva zdravotnictví.