Dostali jste se do role pečovatele? Tyhle body byste neměli opomíjet

Držte se základního denního režimu a nedělejte zbytečné změny

Každý člověk má jiné potřeby a vyžaduje individuální péči. Snažte se co nejvíce držet harmonogramu, na který je váš blízký zvyklý, a nevystavujte ho neustálým změnám. Denně proveďte základní hygienu, pomozte mu s obléknutím, dohlédněte na podání léků a nezapomínejte na pravidelný pitný a stravovací režim.

Zajistěte příjemné, bezpečné a pohodlné prostředí

Přizpůsobte domácnost vašeho blízkého tomu, aby se cítil co nejlépe. Pokud je mobilní, uspořádejte nábytek tak, aby mohl bezpečně procházet a nic mu neblokovalo cestu. Předměty, které používá nejčastěji, přesuňte na místo, kde na ně snadno dosáhne. Na zemi nenechávejte předměty, o které lze snadno zakopnout, pod koberce nalepte protiskluzové pásky a do koupelny umístěte protiskluzové rohožky.

Navrhněte aktivitu

Zahrňte do denního programu aktivity, díky kterým se odreagujete vy i váš blízký. Pokud to dovoluje zdravotní stav, naplánujte si výlet nebo běžte na procházku do přírody. Jestliže venkovní aktivity nepřipadají v úvahu, pusťte si hezký film, zahrajte si společenskou hru, předčítejte z knihy nebo si společně prohlížejte fotografie a povídejte si.

Myslete i na vlastní potřeby a dobijte si baterky

Péče o druhé je práce na plný úvazek. Abyste měli pořád dostatek sil, je nutné si sem tam odpočinout a dobít energii. Zapojte proto do péče i další členy rodiny, místo běhání po obchodech si nechte dovézt nákup nebo oběd kurýrní službou nebo vyhledejte pomoc sociální služby. Když rozdělíte jednotlivé úkoly, péče o blízkého pro vás bude mnohem snazší.

Pečlivě se starejte o hygienu a pokožku nemocného

Hygiena by měla být vždy na prvním místě. Pokud blízký trpí inkontinencí, klaďte zvýšený důraz na péči o pokožku, která může být narušena agresivními látkami obsaženými v moči. Pokožku udržujte v suchu, důkladně ji čistěte a promazávejte šetrnými krémy.

Skvělým pomocníkem vám v tomto případě budou produkty od značky TENA, které vašemu blízkému zajistí komfort. Pokud si nejste jisti, co je pro vašeho blízkého ideální, použijte filtr, který vám pomůže s výběrem správného produktu. Na zkoušku můžete pro Vašeho blízkého objednat i bezplatné vzorky výrobků TENA, které dorazí jako diskrétní balíček přímo domů.

Výrobky TENA je možné zakoupit v lékárnách, prodejnách zdravotnických potřeb nebo v e-shopech.