Jak se rychle zorientovat v roli pečovatele a být pevnou oporou?

Pečovatelem ze dne na den, a co teď?

Blízkému člověku chceme být přirozeně oporou. První okamžiky v roli pečovatele však nejsou lehké. Hlavou se nám začne honit spousta otázek a obav. „Zvládnu to?“ „Nenadělám víc škody než užitku?“ „Dělám to takhle správně?“ Snažme se zachovat klid, nebude to lehké, ale postupně se s novou situací sžijeme.

S lékařem a dalšími odborníky bychom si měli promluvit o stavu našeho blízkého, zjistit informace o nemoci a nechat si vysvětlit, jak o něj nejlépe pečovat. Jen tak se lépe zorientujeme a budeme si moci vytvořit harmonogram toho, kdy je co potřeba. Na začátek může být užitečná i tato šablona, která slouží jako rozpis jednotlivých úkonů v péči o blízkého.

Nebojte se požádat o pomoc

Péče o druhé je náročná a dřív nebo později nám dojde energie, nebojme se proto včas požádat o pomoc. Jeden člověk nemůže obstarat vše, proto je dobré do péče zapojit i další členy rodiny. Jakmile si rozdělíme jednotlivé úkoly, péče se nám bude zvládat mnohem snáz.

S péčí mohou pomoci i ošetřovatelky, které budou dojíždět za nemocným a zastanou úkony, se kterými si nebudeme vědět rady. Dobrý nápad je i spojení se s lidmi, kteří už o někoho pečují, lze od nich získat užitečné rady a tipy.

Maličkosti, které ulehčí péči

Pokud blízký trpí inkontinencí, snažíme se mu zajistit co možná nejlepší péči, aby se i přes tento problém cítil komfortně. Jak ale zvolit správný produkt? S výběrem výrobku, který bude vyhovovat potřebám nemocného, pomůže filtr na webu www.tenacz.cz. Lze objednat i bezplatné vzorky výrobků TENA, které dorazí jako diskrétní balíček přímo domů.

Výrobky TENA je možné zakoupit v lékárnách, prodejnách zdravotnických potřeb nebo v e-shopech.