Vržou vám parkety? Zbavte se jednou provždy nepříjemného zvuku

Nejprve se zaměřte na příčinu toho, proč parkety vydávají hluk. Často jde o to, že dřevo se jako přírodní materiál s lety mění - pracuje, vysychá a podobně. Je zkrátka vystaveno mnoha vlivům, které způsobují změny. Je váš být spíše vlhký? Parkety se roztahují a nabývají tak na objemu. V případě sucha se naopak smršťují. Bývají sice upevněny pomocí lepidla, časem se z něj ale vymaní. Dochází k jejich pohybu, a právě to za vrzáním stojí.

Uvolněné parkety zkuste podlepit

Existuje několik možností, jak vrzání parket odstranit. Jednou z nich je jejich opětovné podlepení, kdy se parketa pomocí lepidla upevní tak, aby se už nemohla pohybovat a třít o další parkety. Můžete oslovit odborníky, kteří podlepení provedou profesionálně, nebo si na to troufnout sami. Vytipujte konkrétní vrzající parkety a ty opatrně provrtejte vrtákem o průměru čtyř milimetrů, a to až k podkladu. Otvor potom zalijte polyuretanovým lepidlem a místo zatižte alespoň na 12 hodin. Nakonec pomocí tmelu zamaskujte vytvořený otvor.

Grafitový prášek jako rychlá pomoc

Menším zásahem je nasypání grafitového prášku přímo mezi vrzající části. Tento prášek je třeba vtlačit do spár, překrýt látkou a následně toto místo několikrát střídavě zatížit a odlehčit, například chůzí. Prášek se tak postupně dostane hlouběji a měl by vrzání zmírnit nebo zcela odstranit.

Přizvěte profesionály

Zkoušeli jste už více způsobů, ale nic nezabralo? Pak uvažujte o profesionální renovaci. Ta je vhodná především v případě, že jsou parkety viditelně poničené, vyhřezlé nebo oddělené širokými spárami. Nemusí dojít ke kompletní výměně krytiny, možná bude stačit jen úprava podkladu a současných parket. Pomoci by mohlo i jen přebroušení a zalakování, které parkety lépe ukotví.

Víte, kde vám poskytnou profesionální radu?

Podlaha z parket dokáže interiéru dodat nezaměnitelnou atmosféru. Nevzdávejte se jí a pokuste se o její renovaci. Poradit vám dokážou třeba ve společnosti Supellex, která se na podlahy specializuje.