Digitalizace 4 HR procesů vám uvolní ruce pro práci s lidmi

1.     DOCHÁZKA

Digitální evidence docházky už bývá samozřejmostí. Co ještě není běžně rozšířené, je automatické uzavírání docházky. Umělá inteligence (AI) dokáže výborně poznat, která docházka je každý měsíc „standardní“. Tu uzavře automaticky a vedoucího upozorní jen na „mimořádnosti“. Vedoucí tak nemusí zbytečně kontrolovat podrobně záznamy všech zaměstnanců. Moderní informační systém (IS) umí řešit automatizovaně také situaci vzniklých přesčasů, čerpání náhradního volna nebo evidenci pracovních cest, včetně jejich schvalování, výpočtu náhrad a vyúčtování.


2.     PLÁNOVÁNÍ SMĚN

Plánujete směny metodou tužka/papír nebo v lepším případě v excelové tabulce? Přitom IS dokáže až neuvěřitelně přesně navrhnout vhodné uspořádání směn jednotlivých zaměstnanců pro zajištění náročných a variabilních provozů. Při kapacitním plánování směn zpracuje různé kombinace kritérií a předloží vám řešení. Zprostředkuje i zaměstnaneckou burzu směn.


3.     ZPRACOVÁNÍ MEZD

Digitalizovaný přenos dat z docházky do mzdového systému výpočet mezd nejen mimořádně zrychlí, ale také se omezí množství chyb. Nastavení parametrů odměňování na úrovni jednotlivých pracovních pozic spolu s bezpapírovým schvalováním odměn pro konkrétního zaměstnance či automatické přepočítávání při změně třeba i zpětně, to je v dobrém personálním softwaru samozřejmost.


4.     DANĚ A DŮCHODOVÝ LIST

Možnost převzít elektronicky od účetní evidenční list důchodového pojištění (ELDP), podepsat vzdáleně prohlášení poplatníka daně nebo požádat o roční zúčtování se ukázalo v době pandemie jako obrovský přínos. A nikdo, kdo to bezpapírově jednou vyzkoušel, už by to nechtěl jinak. MPSV přijímá toto řešení digitalizace převzetí ELDP za akceptovatelný způsob.


Zajistí plná digitalizace spokojené zaměstnance?

Firmy někdy mohou mít představu, že digitalizací procesů pokryjí veškerou komunikaci se zaměstnanci. „Chtít do jednoho systému nasadit veškerý workflow je cesta do pekel. Digitalizovat se mají rutinní činnosti, které zabírají zbytečně velké množství času personalistům, vedoucím i účetním. Uspořený čas je třeba věnovat právě práci s lidmi, leadershipu. Osobní kontakt je totiž nenahraditelný, automatizace vám spokojené zaměstnance sama o sobě nezajistí.“ upozorňuje na riziko Vojtěch Klimeš, ředitel vývoje personálního a mzdového řešení OKbase.