Ojetá auta zdražují. Vyplatí se čekat?

Ceny aut letos výrazně rostou. Jaká je aktuálně průměrná cena za ojeté auto?

V prvním čtvrtletí byla průměrná cena za ojeté auto 270 000 korun. Máte pravdu, že ceny letos výrazně rostou. Rostly i za dob koronavirové pandemie, vyjma jejího začátku, kdy naopak došlo k poklesu cen. Nicméně nyní nabralo zdražování na intenzitě. Proto je obzvláště nyní dobré si auto před koupí prověřit.

Jak na zdražování reaguje poptávka po autech?

V dubnu se začala snižovat. Neřekl bych ale, že za to může především vyšší cena ojetých aut. Jejich průměrná cena sice narostla letos do března meziročně o 16 procent, pořád se ale jedná o necelých 40 000 korun. Tím nechci říci, že je to málo, to samozřejmě není. Jedná se ale o jednorázový výdaj, navíc stále je možnost koupit si auto do stejného finančního limitu, jako před rokem. Jen bude mít třeba více najeto, nebo bude trošku starší. To, co je skutečným důvodem mírně klesající poptávky po autech, jsou podle mne rostoucí pravidelné výdaje domácností, nikoli jednorázové.    

Myslíte si, že je dobré vyčkávat na pokles ceny? Dojde k němu a pokud ano, kdy?

Já myslím, že nedojde a vyčkávat se nevyplatí. To je můj názor. Je dost možné, že pokud si letos koupíte auto, za rok bude mít i přes větší opotřebení a stáří stejnou cenu jako letos. K tomu došlo už loni. Zdražují i nová auta, navíc je jich kvůli poklesu ve výrobě nedostatek. I když klesá poptávka, je oproti nabídce stále vysoká. Navíc i prodejcům rostou náklady, což samozřejmě do cen vozidel promítnou.

Jakou mají prodejci na vozidlech marži?

To je individuální. V průměru je to 10 až 20 tisíc korun, záleží na vozidle a jeho technickém stavu. Sice prodávají za víc, ale i jim rostou výkupní ceny. Samozřejmě někteří prodejci mají na vozidle marži třeba 100 tisíc korun i víc, to už je ale jiný příběh.

Kdy mají prodejci tak vysokou marži? Lze to nějak poznat?

Když prodávají ojeté auto podvodem. Myslím tím, že zatají jeho skutečný stav. Ať už se jedná o stočený tachometr, havárie a poškození, skutečnou zemi původu, skutečný rok výroby nebo prodávají rovnou auto kradené. Zjistit to lze jedině tím, že si prověříte historii auta. Stačí na www.cebia.cz zadat VIN vozu a zdarma uvidíte, kolik informací z jeho historie máme k dispozici. Pak si můžete za pár stokorun zaplatit detailní informace a dozvědět se průběžný kilometrový nájezd včetně toho, zda byl tachometr stočený, zda a jak bylo auto havarované či poškozené a jaká vznikla škoda - a často lze vidět i fotografie poškozeného vozu po zdokumentování nehody pojišťovnou, dále zda auto nemá stočený tachometr, pro jakou zemi bylo vyrobeno, jaké je jeho skutečné stáří, zda není evidované jako odcizené či zatížené leasingem nebo spotřebitelským úvěrem, zda, jak a za kolik bylo v minulosti inzerováno, jestli nebylo provozované jako taxi, jaká je jeho aktuální tržní cena, jakou má výbavu dle výrobce a k dispozici je také návod na kontrolu originality auta, tedy kontrolu, zda se nejedná o nelegálně předělané auto.

Odkud máte informace o autech?

Máme záznamy od pojišťoven, značkových i neznačkových servisů a pneuservisů, výrobců aut a importérů, prodejců vozidel a autobazarů, STK, policie, finančních a leasingových institucí, inzertních a aukčních portálů a řady dalších subjektů. Prověřit si u nás lze auto s českým i zahraničním původem.

Chcete si prověřit historii auta? Klikněte zde.