Bojíte se inflace? Přidejte se k více než polovině Čechů a vyzkoušejte investice

Navzdory vysoké inflaci narostl za poslední rok podíl Čechů, podle kterých je nejlepší držet peníze v hotovosti. Dalších 12 % lidí preferuje ukládání peněz na běžných účtech. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments CEE k projektu Lví podíl. Lidé tak za rok při současné úrovni inflace, která již během letošního jara překročila 14 procent, přijdou o více než desetinu hodnoty svých financí. Naopak více než polovina mladých lidí do 26 let své úspory investuje, a to například formou kryptoměn. 

„V současné ekonomické situaci musí Češi začít více přemýšlet o tom, jak ochránit svoje úspory. Zatím však máme v této oblasti značné mezery. Třetina lidí například vůbec neřeší, zda jsou jejich investice chráněné proti inflaci. Čtvrtina Čechů si navíc myslí, že nejvýhodnější je ukládat peníze na běžných účtech nebo v hotovosti. Kvůli tomu mohou o značnou část hodnoty svých úspor velice rychle přijít. Když k tomu přičteme i ty, kteří preferují spořicí produkty, které svými úroky inflaci ani zdaleka nevyrovnávají, je to už dokonce 53 % všech Čechů,“ vysvětluje Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments CEE.

Proč investovat do fondů

Za poslední rok výrazně opadl zájem o populární spořící produkty, a naopak vzrostl počet lidí, podle kterých je lepší peníze investovat. Nejčastěji Češi preferují přímé investice do nemovitostí, desetina dotázaných nejraději využívá investiční fondy. Generali Investments nabízí možnost investovat do Generali Fondu realit, který se zaměřuje primárně na investice do bytových domů, obchodních center, administrativních budov a dalších nemovitostí v České republice a Evropské unii. Podílníci fondu profitují z výnosů z nájmů vlastněných nemovitostí s potenciálem dalšího možného výnosu z růstu tržní hodnoty realit. 

„Současná situace na nemovitostním trhu vyžaduje od investorů opatrný přístup s důrazem na diverzifikaci, neboť prudký růst cen se brzy stane minulostí. České nemovitosti patří mezi nejdražší v Evropě a poptávku omezí růst úrokových sazeb a přísnější limity ČNB. Slušný výnos z kvalitních nemovitostí by však měl zaručit pozitivní dopad návratu turistů či příklon k nájemnímu bydlení,“ dodává Martin Pohl, makroekonomický analytik Generali Investments CEE.

„Atraktivní jsou v tuto chvíli strategické komodity jako ropa, kovy, zemědělské produkty či defenzivní sektory jako například farmacie. Fondy a akcie firem zaměřených na tato odvětví mohou přinést zajímavý zisk v prostředí vysokých cen komodit a nejistot vyvolaných válečným konfliktem na Ukrajině a bojem centrálních bank s inflací. Investoři si mohou vybírat z Generali Fondu zlatého či Generali Fondu farmacie a biotechnologie. Stejně tak doporučujeme i fondy zaměřené na akcie alternativních výrobců energií, jako je třeba náš Generali Fond živé planety. Těžit budou z vysokých cen energií, ale také z celkového příklonu k alternativním energiím,“ doplňuje Pohl.


Investují hlavně mladí a muži

Do investičních produktů investuje celkem polovina Čechů. Zatímco u mužů jde o 63 %, ženy jsou k investicím zdrženlivější a investuje jich pouze 37 %. Nejvíce lidé investují do akcií. Napřímo či prostřednictvím fondů do nich investuje 20 % dotázaných. Do nemovitostí investuje 15 % Čechů, zvláště mezi mladými pak získávají čím dál tím větší oblibu kryptoměny. Celkem do nich investuje už 13 % Čechů a třetina lidí do 26 let. 

„Nastupující generace se obecně více zajímá o způsoby, jak zhodnocovat svoje finance. Dění na finančních trzích sledují téměř tři čtvrtiny mladých a skoro dvě třetiny z nich už samy investují. Jsou také odvážnější a častěji vnímají výkyvy hodnot investic nikoli jen jako nebezpečí, ale také jako investiční příležitost. Zatímco pro ostatní jsou kryptoměny často příliš volatilní, pro mladé jsou naopak lákavé i díky tomu, že do nich mohou investovat už od malých částek či pomocí mobilních aplikací,“ uzavírá Mederly.

Průzkum probíhal v dnech od 11. do 15. března 2022 na reprezentativním vzorku 1050 respondentů ve věku 18-65 let ze všech krajů České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos a je součástí projektu Generali Lví podíl, mapujícího investiční chování Čechů.


Publikováno na: