Slyšeli jste o catcallingu? Pohvizdování na ulici a sexuálně zabarvené komentáře nejsou nic, co by si žena při chůzi po ulici užívala. I „nevinné“ pokřikování dokáže psychiku negativně zasáhnout a vyvolat třeba strach z napadení či znásilnění, stejně jako sexistické vtipy, „náhodné“ doteky nebo naléhání na sjednání schůzky. Ať už sexuální obtěžování probíhá jakkoli, pro ženu jde o velmi stresující situaci a je potřeba jí umět pomoci. Jak se tedy máme jako hrdinové ulic zachovat, když vidíme ženu v nesnázích?
Na to odpovídá značka L’Oréal Paris a její projekt Stand Up na podporu žen a bezpečného veřejného prostoru. Na stránce www.standup-cesko.com najdete plno důležitých informací i způsoby, jak ochránit oběť a ukončit nepříjemnou situaci.
Pokud situace není příliš nebezpečná, oslovte pachatele a v klidu ho požádejte, aby se svým chováním přestal.
Další možností je odlákat jakkoli pozornost. „Omylem“ upusťte něco na zem nebo se pachatele zeptejte na cestu.
Obraťte se na ostatní, ideálně na autoritu – policii, řidiče tramvaje či ochranku.
Nahrávka může později pomoci coby svědectví, nikdy ji však nenahrávejte nikam online.
Pomůže také to, když oslovíte ženu, které se harašení týká. Podpořte ji, ať ví, že jste na její straně.
Jak ukázal průzkum agentury Ipsos, celých 90 % mladých žen do 34 let v ČR se někdy setkalo se sexuálním obtěžováním na veřejnosti a 67 % zažilo nevhodné pokřikování na ulici. Není se tedy proč divit, že 61 % žen se vyhýbá večerním procházkám kvůli strachu ze sexuálního obtěžování a 53 % žen schválně upravuje svůj vzhled kvůli tomu, aby se obtěžování vyhnuly.
Podle nevládní organizace Konsent, která návod pomohla lokalizovat pro Českou republiku, je důležité nezavírat oči a učit se pomáhat přímo. Tak se z veřejného prostoru může stát bezpečnější místo pro všechny, včetně dívek a žen.
* Studie “Sexuální obtěžování ve veřejných prostorách, data v rámci ČR”, realizovaná na vzorku 1 019 osob agenturou Ipsos ve spolupráci se značkou L´Oréal Paris, únor 2022