Jste svědkem sexuální obtěžování? Poradíme, jak se zachovat

Slyšeli jste o catcallingu? Pohvizdování na ulici a sexuálně zabarvené komentáře nejsou nic, co by si žena při chůzi po ulici užívala. I „nevinné“ pokřikování dokáže psychiku negativně zasáhnout a vyvolat třeba strach z napadení či znásilnění, stejně jako sexistické vtipy, „náhodné“ doteky nebo naléhání na sjednání schůzky. Ať už sexuální obtěžování probíhá jakkoli, pro ženu jde o velmi stresující situaci a je potřeba jí umět pomoci. Jak se tedy máme jako hrdinové ulic zachovat, když vidíme ženu v nesnázích?

Na to odpovídá značka L’Oréal Paris a její projekt Stand Up na podporu žen a bezpečného veřejného prostoru. Na stránce www.standup-cesko.com najdete plno důležitých informací i způsoby, jak ochránit oběť a ukončit nepříjemnou situaci.

Metoda 5D (do češtiny lze volně přeložit jako 5Z) – je jednoduchá a účinná:

1. Direct – Zasáhni přímo

Pokud situace není příliš nebezpečná, oslovte pachatele a v klidu ho požádejte, aby se svým chováním přestal.

2. Distract – Zaskoč pachatele

Další možností je odlákat jakkoli pozornost. „Omylem“ upusťte něco na zem nebo se pachatele zeptejte na cestu.

3. Delegate – Zavolejte pomoc

Obraťte se na ostatní, ideálně na autoritu – policii, řidiče tramvaje či ochranku.

4. Document – Zdokumentuj incident

Nahrávka může později pomoci coby svědectví, nikdy ji však nenahrávejte nikam online.

5. Delay – Změň téma

Pomůže také to, když oslovíte ženu, které se harašení týká. Podpořte ji, ať ví, že jste na její straně.

Jak ukázal průzkum agentury Ipsos, celých 90 % mladých žen do 34 let v ČR se někdy setkalo se sexuálním obtěžováním na veřejnosti a 67 % zažilo nevhodné pokřikování na ulici. Není se tedy proč divit, že 61 % žen se vyhýbá večerním procházkám kvůli strachu ze sexuálního obtěžování a 53 % žen schválně upravuje svůj vzhled kvůli tomu, aby se obtěžování vyhnuly.

Podle nevládní organizace Konsent, která návod pomohla lokalizovat pro Českou republiku, je důležité nezavírat oči a učit se pomáhat přímo. Tak se z veřejného prostoru může stát bezpečnější místo pro všechny, včetně dívek a žen.

* Studie “Sexuální obtěžování ve veřejných prostorách, data v rámci ČR”, realizovaná na vzorku 1 019 osob agenturou Ipsos ve spolupráci se značkou L´Oréal Paris, únor 2022