Znáte metodu 5D proti pouličnímu obtěžování? Bod 4 zvládne každý!

Narážky, doteky nebo vulgární gesta – ať už sexuální obtěžování vypadá jakkoliv, většina lidí dotčeným ženám nedokáže pomoci a ty na nepříjemnou situaci zůstávají samy. Existuje přitom jednoduchý postup, jak dotčeným ženám pomoci. S návodem pro každého, kdo by byl svědkem obtěžování na veřejnosti, přišla značka L’Oréal Paris, která chce pomocí školicího programu Stand Up na stránkách www.standup-cesko.com naučit alespoň 1000 lidí, co v takové situaci dělat.

Většina z nás má na ulici pocit, že se nás okolní incidenty netýkají a vyřeší je za nás někdo jiný. Opak je přitom pravdou. Nebojte se proto udělat první krok a postavte se situaci čelem! Tím, že se vložíte do dění třeba jen nevinnou otázkou na cestu, získáte pro ženu čas, pachatele překvapíte a vezmete mu pocit, že si ho nikdo v okolí nevšímá. Jelikož jako první proboříte bariéru mezi kolemjdoucími a dotyčným agresorem, dodáte svým chováním kuráž i ostatním, kteří vám v případě potřeby pomohou. Třeba i s přivoláním policie. Pomoci může i obyčejné pořízení videa z mobilu, které může později posloužit jako důležitá dokumentace.

Všechny jednoduché kroky, co dělat, si perfektně osvojíte, pokud se podíváte na web www.standup-cesko.com od značky L’Oréal Paris. Ta postup vyvinula společně Right to be_, pro potřeby Česka byla metoda adaptována za odborné garance nevládní organizace Konsent, aby se české ženy a dívky mohly kdekoli na veřejnosti cítit v bezpečí a samy sebou.

* Studie “Sexuální obtěžování ve veřejných prostorách, data v rámci ČR”, realizovaná na vzorku 1 019 osob agenturou Ipsos ve spolupráci se značkou L´Oréal Paris, únor 2022