Očima odborníka na kávu: Jak obstála káva v supermarketu?

V Café Eternity je to levnější

Pokud bych si chtěl koupit prémiových 250g kávy, tak u nás v Cafe Eternity jsme levnější. Máme rozmezí 150-210 Kč u všech káv. K tomu pak jednu opravdu drahou kávu z Etiopie za 249 kč. A jak u nás vycházejí kilová balení? V rozmezí 500-700 korun!

Bavíme se zde zatím jen o ceně, ale už mohu říct, že káva v marketech není nejlevnější a naše pražírna Cafe Eternity krásně konkuruje v ceně. Bohužel pro nás, naštěstí pro zákazníka. Cena není totiž to, co přiměje zákazníka ke koupi kávy u nás. Zaměřujeme se na výběrovou kávu, pražíme po objednání zákazníkem. Čerstvost, dohledatelnost kávy, informace o kávě je naše doména. Samozřejmě chuť je velice individuální, ale pomocí našich špičkových filtrů (vyhledávání) kávy může i laik vybrat to pravé pro sebe. 

Zakoupili jsme několik vzorků kávy v rozmezí od 500-1000 Kč/kg

• U všech káv až na jednu byl označen datum pražení letošní rok. Jen jedna káva byla napražená v minulém roce.

• 100% arabica byla označena vždy, tam kde byl mix s robustou jsme označení nenašli.

• Všude až na jednu kávu bylo uvedeno doporučení na způsob přípravy.

• Kvalita obalu byla nadstandardní.

• Všude jsme našli intenzitu, neboli stupeň pražení. Myslíme si, že se lze podle tohoto orientovat.

• Nikde jsme nenašli světle praženou kávu.

• Nenašli jsme informaci o jakou arabiku se jedná.

Kvalita popisu a obalu byla dobrá

Moc češtiny tam sice v některých případech nebylo, ale obrázek nám pomohl a navíc umíme anglicky a trošku polsky.

Co se týká pražení, vše bylo praženo více do tmavší barvy než u nás v pražírně Cafe Eternity. U nás pražíme do 14 stupňů, kde 9 stupeň je pomyslná hranice toho, kde končí kyselost a začíná hořkost.  Máme také tmavé pražení v naší edici DARK káva. Tímto tmavým pražením označujeme kávy ve stupni 10-14 na škále intenzity chuti. 

Degustace a hodnocení kvality zrna

Pominu-li opravdu vysokou cenovku, a to bude asi daň za možnost mít kávu hned, tak chuťové rozdíly tam byly. 

Nejdražší káva:

U nejdražší kávy ze supermarketu šla vidět dobrá kvalita zrn. Káva byla pražena do tmavší barvy, až nás to ale překvapilo. Výsledná chuť byla opravdu špatná, přepálená a vlastně bylo nakonec jedno, co to je za zrno.

Káva z konkrétní země:

Tragický vzhled kávy. Určitě zde byla lepší chuť než vzhled. Ale za cenu přes 650 Kč/kg bych opravdu čekal ''vymazlenou'' chuť. Možná nemá cenu se rozepisovat jak káva chutná, žádnou jsme si neužili. Při pomyšlení, kolik jsme za kávu zaplatili, na nás šly mrákoty. Chuť nikdy neodpovídala ceně.

Bude plno kávových zákazníků, co si v supermarketu našli tu svou kávu. Vzhledem ke konkurenčním cenám pražírny Cafe Eternity ale stojí určitě za to vyzkoušet něco od nás.

Určitě není jedno, jakou kávu kdo pije!

Neříkám, že nakupování v pražírně je nejlevnější. Pokud je ovšem cena srovnatelná, tak by každý měl chtít dostat za své peníze to nejlepší, co může dostat. Jedině takto se všichni posuneme dál, zvýšíme laťku, budeme dbát na kvalitu a nesmíříme se s frází: Je to jedno.


Publikováno na: