Michal Štusek: Ochutnal jsem kávu ze supermarketu. Chci se podělit o svou zkušenost

Je Čechům jedno, jakou kávu pijí?

Často od lidí slýchávám, že nepoznají rozdíl mezi špatnou a kvalitní kávou. Opravdu člověk ale nic nepozná? Možná nepozná to, co trénovaný degustátor kávy, a to konkrétní chutě. Určitě ale dokáže poznat hořkou, sladkou nebo kyselou chuť nebo zda káva chutná.

Nehledí zákazníci spíš na cenu? Za kolik v průměru koupíme kávu v supermarketu?

V marketech můžeme najít kávu v rozmezí od 150 Kč/kg - 1200 Kč/kg. Balení 1 kg jsme v průměru viděli od 400 Kč/kg do 600 Kč/kg, u půl-kilovek si obchodníci oblíbili cenu 329 Kč, ale viděli jsme několik druhů v tomto balení mezi 200-300 Kč. Kolumbii a Brazílii jsme našli v balení 500g za 299-339 korun. A nakonec prémiové čtvrt-kilovky za 259-299 korun.

Odpovídají ty ceny i kvalitě?

Pokud bych si chtěl koupit prémiových 250g kávy, tak u nás v Cafe Eternity jsme levnější. Máme rozmezí 150-210 Kč u všech káv. K tomu pak jednu opravdu drahou kávu z Etiopie za 249 kč. Kilová balení u nás vycházejí v rozmezí 500-700 Kč. Takže mohu říct, že káva v marketech není nejlevnější a naše pražírna Cafe Eternity krásně konkuruje v ceně. Bohužel pro nás, naštěstí pro zákazníka. 

Cena není všechno. Co přiměje zákazníka ke koupi kávy u vás?

Zaměřujeme se na výběrovou kávu a pražíme po objednání zákazníkem. Čerstvost, dohledatelnost kávy, informace o kávě je také naše doména. Samozřejmě chuť je velice individuální, ale pomocí našich špičkových filtrů (vyhledávání) kávy může i laik vybrat to pravé pro sebe. 

Jak byste zhodnotil kávu koupenou v supermarketu?

Zakoupili jsme několik vzorků kávy v rozmezí od 500-1000 Kč/kg. U všech káv až na jednu byl označen datum pražení letošní rok. Jen jedna káva byla napražená v minulém roce. 100% arabica byla označena vždy. Tam, kde byl mix s robustou, jsme označení nenašli.

Všude až na jednu kávu bylo uvedeno doporučení na způsob přípravy. Co se týče kvality obalu, tak ta byla nadstandardní. Všude jsme zároveň našli intenzitu, neboli stupeň pražení. Nikde jsme ale nenašli světle praženou kávu a informaci, o jakou arabiku se jedná.

Jak byly kávy ze supermarketu pražené?

Co se týká pražení, vše bylo praženo více do tmavší barvy než u nás v pražírně Cafe Eternity. U nás pražíme do 14 stupňů, kde 9 stupeň je pomyslná hranice toho, kde končí kyselost a začíná hořkost.  Máme také tmavé pražení v naší edici DARK káva. Tímto tmavým pražením označujeme kávy ve stupni 10-14 na škále intenzity chuti. 

A jak byste ohodnotil kvalitu zrn?

Pominu-li opravdu vysokou cenovku, tak chuťové rozdíly tam také byly.  U nejdražší kávy ze supermarketu šla vidět dobrá kvalita zrn. Káva byla pražena do tmavší barvy, až nás to ale překvapilo. Výsledná chuť byla opravdu špatná, přepálená a vlastně bylo nakonec jedno, co to je za zrno. U kávy z konkrétní země byl vidět tragický vzhled. Určitě zde byla lepší chuť než vzhled. Ale za cenu přes 650 Kč/kg bych opravdu čekal ''vymazlenou'' chuť. Abych pravdu řekl, žádnou kávu jsem si neužil. Vzhledem ke konkurenčním cenám pražírny Cafe Eternity stojí určitě za to vyzkoušet něco od nás.

Opravdu je u vás nejlevněji?

Neříkám, že nakupování v pražírně je nejlevnější. Pokud je ovšem cena srovnatelná, tak by každý měl chtít dostat za své peníze to nejlepší. Jedině takto se všichni posuneme dál, zvýšíme laťku, budeme dbát na kvalitu a nesmíříme se s frází: Je to jedno.Publikováno na: