Jak chránit dítě před slunečními paprsky? Toto nebezpečí neignorujte

Hrozba slunečního záření

Některé negativní dopady UV záření na pokožku se neprojeví hned, ale s odstupem třeba i 10-20 let. Z nevědomosti si pak někteří mohou myslet, že ochrana kůže není důležitá, protože po každém spálení se přece kůže opět zregeneruje. Pokožka má však jen omezené regenerační schopnosti, každé spálení si dlouho pamatuje.

Jak chránit děti před účinky slunečního záření?

Kůže kojenců a dětí do 3 let je tenčí, propustnější a nemá plně vyvinutý obranný systém, proto sluneční záření prostupuje hlouběji do pokožky. Zkrátka dětská kůže nemá takové bariérové funkce jako dospělý člověk.

Děti do 1 roku by se neměly vystavovat slunečnímu záření vůbec. Děti do 3 let pouze minimálně. Pokud musíte s malým dítětem na slunce, je důležité ho chránit oděvem, pokrývkou hlavy, slunečními brýlemi, dostatečným pitným režimem a opalovacím přípravkem určeným právě pro dětskou pokožku. Samozřejmostí by mělo být naprosté vyhýbání se slunečnímu záření mezi 11 a 15. hodinou, kdy dosahuje největší intenzity.

U dětí do 3 let by měly opalovací přípravky v ideálním případě obsahovat minerální (fyzikální) filtry, které je vhodné použít na všechny části těla, které nejsou kryty oděvem.

Příklady kosmetických přípravků pro malé děti:

Skinexpert BY DR.MAX SOLAR LOTION KIDS SPF 50, mléko na opalování pro děti. Přípravek je testován na snášenlivost u dětí od narození. Obsahuje komplex aktivních látek včetně výtažku z mořské řasy (Laminaria ochroleuca), který pomáhá předcházet nepříznivým vlivům slunečního záření. Pro jemnou a citlivou pokožku dětí. Voděodolný.

Uriage Bébé minerální krém SPF50+ pro citlivou pokožku miminek od 3. měsíce. Přípravek je hypoalergenní, voděodolný, bez parfemace a konzervantů.

Uriage Bariésun Dětský sprej SPF50+ od 4 let, hypoalergenní, voděodolný, bez parfemace. Sluneční kosmetika značky Uriage obsahuje ve všech přípravcích termální vodu Uriage, která hydratuje a zklidňuje pokožku. Řada Uriage Bariésun zajišťuje vysokou ochranu proti UVA a UVB, chrání i tu nejcitlivější pokožku a zároveň poskytuje hydrataci a výživu.

Pečujte i po opalování!

Po pobytu na slunci je třeba ošetřit pokožku přípravkem po opalování, a to i v případě, že nejeví známky začervenání. Pokožka bývá po vystavení slunci vysušená a citlivá, a je důležité ji dodat hydrataci a vhodnou výživu. (např. Dr.Max Panthenol, Skinexpert BY DR.MAX AFTER SUN, Uriage Bébé Hydratační mléko).

Dbejte na pitný režim!

U dětí je důležité při vysokých teplotách dbát na dostatečný pitný režim a k pití je aktivně pobízet, aby se nepřehřály. Nezapomínejte, že by děti neměly být přímému slunci vystaveni cíleně, a vždy je chraňte vzdušným oblečením, pokrývkou hlavy, popř. slunečními brýlemi, a především vhodnou sluneční kosmetikou.

Jste těhotná?

V těhotenství je pokožka citlivější a náchylnější k nepříjemným pocitům způsobeným sluncem. Dochází k mnoha hormonálním změnám, které mohou mít vliv na kvalitu pleti a působením slunečního záření mohou vznikat pigmentové skvrny.

V období těhotenství proto doporučujeme používat přípravky s nejvyšším faktorem SPF50+, a zároveň dodržovat zásady bezpečného pobytu na slunci, stejně tak dbát na dostatečnou hydrataci po pobytu na sluníčku.

Širokou nabídku sluneční kosmetiky najdete v lékárnách Dr.Max a na e-shopu www.drmax.cz.