Opalujete se rádi? Zjistěte, jaký mohou mít opalovací přípravky vliv na přírodu

Slunce je příjemné, ale…

Opalování či nadměrné vystavování kůže slunci je zrádné v tom, že nevidíme ihned jeho negativní stránky a může se zdát, že i když se nebudeme chránit před sluncem, tak nám to nijak neublíží. Avšak opak je pravdou, kůže si každé spálení pamatuje a následky se mohou projevit klidně až po mnoha letech!

Nezapomínejte na opalovací přípravky

Při výběru opalovacího přípravku vybíráme hlavně podle kožního fototypu (jak kůže reaguje na slunce), typu pleti (suchá, mastná, aknózní…) a prostředí, ve kterém se budeme nacházet (moře, hory, doma na zahrádce…). Je dobré se však i zamyslet nad tím, zda daný opalovací přípravek je šetrný k našemu tělu i k životnímu prostředí. 

Pryč s chemikáliemi!

V běžných opalovacích přípravcích najdeme mnoho aktivních látek a některé z nich mohou i v minimálním množství negativně ovlivňovat životní prostředí, jelikož je těžké je z vody odbourat. Právě pro podmořský svět se zdá být používání některých opalovacích přípravků velkým problémem. Za posledních 30 let přišel Velký bariérový útes (Austrálie) téměř o polovinu svých korálů. Při zjišťování příčin se ukázalo, že podíl viny nesou opalovací přípravky, které obsahují látku zvanou oxybenzon. V dnešní době se tak na některé dovolenkové destinace s opalovacím přípravkem, který jej obsahuje, již nedostanete. Pozorně tedy čtěte složení, které by mělo být šetrné nejen k vaší pokožce, ale zároveň i k životnímu prostředí.

Některé látky používané v opalovacích přípravcích jsou škodlivé i pro nás

Některé opalovací přípravky nejsou škodlivé jenom pro korály a podmořský svět, ale mohou být škodlivé i pro nás. Avobenzon, oxybenzon, octocrylen a ecamsul jsou podezřelé z toho, že v těle působí jako endokrinní disruptory, tedy látky, které jsou hormonálně aktivní a mohou zasahovat do normálních funkcí endokrinního systému. Např. oxybenzon bývá spojován se snížením počtu spermií u mužů nebo s rozvojem endometriózy u žen. Navíc prostupuje přes placentu a dostává se i do mateřského mléka. 

Jako bezpečnější se jeví minerální filtry bez nanočástic 

Tyto filtry zůstávají na povrchu kůže a nevstřebávají se. Sluneční záření je pomocí nich odráženo a rozptylováno. 

Uriage respektuje zdraví pokožky i oceánů

Sluneční kosmetika Uriage Bariésun je šetrná k Vaší pokožce i k životnímu prostředí. Nově najdete na obalech logo „Ocean respect“, což znamená, že ve složení takových přípravků nenajdete látky toxické pro životní prostředí, a pro podmořský svět. A protože Uriage myslí na naši planetu, zapojila se do iniciativy, kdy 1 % ročního zisku věnuje neziskovým organizacím, které se starají o ochranu a zachování životního prostředí. Takto můžete naší planetě pomáhat i Vy!

Potřebujete vybrat kvalitní opalovací přípravek pro Vás nebo pro celou rodinu? Obraťte se na odborníky v lékárnách Dr.Max. Vybrat můžete ze široké nabídky sluneční kosmetiky a navíc odborné Dermoporadkyně doporučí správný postup pro aplikaci přípravků.