Dodejte tělu vitamin A, který je pro udržení normálního stavu pokožky a zraku. Najdete ho například v mrkvi, špenátu, červené paprice či meruňkách. Přirozeným zdrojem vitaminu A je beta-karoten. Díky němu docílíte lepšího stavu kůže, ale pozor, nenahrazuje ochranný faktor SPF. Při pobytu na slunci tedy kromě vitamínů sáhněte i po vhodném opalovacím přípravku.
Chystáte se ráno k vodě? Nezapomeňte, že kolem polední hodiny je sluneční záření nejintenzivnější. Mezi 11. a 15. hodinou se proto raději vyhněte slunění, abyste se nespálili. Děti do jednoho roku nevystavujte slunci vůbec a děti do tří let jen minimálně. Pokud se schováte do stínu nebo začne být pod mrakem, nedávejte opalovací přípravky z ruky, pokožka musí být chráněna neustále. Nepodceňujte ani jarní sluníčko. Kůže si musí na opalování postupně zvykat.
Sluneční brýle, šátek nebo klobouk nejsou jen módní doplňky, které oživí váš outfit. Jsou to ochránci před slunečním zářením. Sluneční brýle s UV filtrem ochrání vaše oči a citlivou kůži před spálením, s kloboukem předejdete úpalu a lehkým šátkem zamezíte červeným ramenům.
Mnozí lidé rizika spjatá se slunečním zářením podceňují, protože po spálení pokožky nemusí dojít k žádným projevům. Imunitní systém poškozené buňky pokožky opravuje nebo zničí, ale i jeho schopnost je omezená a v průběhu let může dojít k jeho vyčerpání a buňky se začnou nekontrolovaně dělit. Každé spálení kůže navíc zvyšuje riziko rakoviny.
Při výběru opalovacího přípravku je nutné zohlednit kožní fototyp, typ pokožky, intenzitu záření a účel používání. Nevíte si rady? Se správným výběrem vám pomohou odborníci v lékárně Dr.Max, kteří doporučí vhodnou péči a kosmetiku na opalování. Přípravky aplikujte přibližně 20–30 minut před opalováním. Po každém koupání, otírání ručníkem či sportovní aktivitě opakujte jejich aplikaci. Nevynechejte natření nejvíce vystavovaných částí těla, jako je nos, uši, rty, oční okolí, pěšinka ve vlasech a nárty. Po opalování je vhodné dehydrovanou pokožku hydratovat a vyživit. Použijte vhodné poopalovací přípravky, popřípadě podpořte regeneraci a zklidnění kůže panthenolem.
Než se začnete vystavovat sluníčku, nechejte si nejprve zkontrolovat znaménka. Zvláště na pozoru byste měli být, pokud znaménka změní tvar či barvu. Pravidelná kontrola na dermatologii by se měla provádět alespoň jednou ročně. Vyšetření trvá jen pár minut a nemusíte se ničeho obávat.