Zcela nová Kia Niro: Asistenti, kam se podíváš

Vyspělé systémy na podporu řízení (ADAS) pro model Kia Niro zahrnují například asistenta pro odvrácení kolize s vozem ve slepém úhlu (BCA-R). Zpětná zrcátka, která pokrývají i mrtvý úhel, totiž nemusí někdy stačit. Snadno se tak například může stát, že rychle se blížící vozidlo prostě přehlédnete. Kia Niro však v takovém případě zasáhne, asistent automaticky aktivuje brzdy a hrozící kolizi odvrátí.

Bezpečný jízda křižovatkou i po dálnici

Čistě elektrická verze Niro EV pak disponuje i druhou generací systému autonomního nouzového brzdění Kia (FCA-JX 2). Ten neustále sleduje pohyb ostatních účastníků silničního provozu, a to nejen vozidel, ale i cyklistů a chodců. V případě nebezpečí střetu mu dokáže sám zabránit. Pokrývá přitom i situace při průjezdu a odbočování na křižovatkách. Při jízdě po víceproudých komunikacích pak řidiči elektrického Nira ocení asistenta pro jízdu na dálnici (HDA 2). Stačí přednastavit odstup od vozidla jedoucího vpředu a vůz sám udržuje patřičnou rychlost. Kromě jízdy v daném pruhu pak pomáhá i při přejíždění mezi pruhy.

Parkování s Nirem bez starostí

Řada řidičů a řidiček nerada parkuje nebo s tím má značné problémy. Právě pro ně je vhodný dálkově ovládaný inteligentní parkovací asistent (RSPA). Systém ovládá akcelerační pedál, brzdy a řazení a sám zaparkuje na vybrané místo. Pomocí ultrazvukových senzorů přitom umí zabránit nárazu do překážky. Při couvání z parkovacího stání pak pomáhá asistent pro upozornění na provoz za vozidlem (RCCA). Ten dokáže upozornit na hrozící kolizi a v případě, že řidič nereaguje, sám zabrzdí.

Na situaci po zaparkování následně dohlíží asistent pro bezpečné vystupování (SEA). Nejenže v případě podélného parkování upozorní na zezadu se blížící vozidlo nebo třeba i cyklistu, ale všichni rodiči jistě ocení, že dokáže také sám aktivovat elektronickou dětskou pojistku, která zabrání cestujícím na zadních sedadlech otevřít dveře do silnice v případě blížícího se nebezpečí.