Kia Niro poslouží jako powerbanka, Kia Connect usnadní život

Umožňuje to funkce V2D (Vehicle-to-Device), jež není specialitou pouze nové Kia Niro, ale přišel s ní už loni na podzim představený elektromobil EV6. Zjednodušeně si můžeme představit, že akumulátor, který jinak slouží k pohonu, funguje jako obří powerbanka. Elektrické spotřebiče lze zapojit buď přímo do zásuvky v kabině auta, nebo přes externí konektor a kabel, který je součástí výbavy. S maximálním příkonem až 3 kW tímto způsobem dobijete nejen elektrokolo, ale dokonce i jiný elektromobil. Ani v kempu nebo na chatě bez zavedené elektřiny se tak už nemusíte vzdát svého komfortu a užít si například grilování s přáteli.

Optimální teplota zrychluje dobíjení

S kapacitou akumulátoru 64,8 kWh a reálným dojezdem 460 kilometrů se přitom majitelé nového Nira EV na svých cestách příliš omezovat nemusejí. S vysokovýkonnou dobíječkou dobijí akumulátor z 10 na 80 % za pouhých 43 minut. Aby konstruktéři ochránili akumulátor a vylepšili jeho dobíjecí výkon, přidali do výbavy Nira EV systém řízení teploty akumulátoru, který je propojený s navigací. Funkce automaticky upraví teplotu akumulátoru tak, aby při příjezdu k dobíjecí stanici dosáhla optimální úrovně pro rychlé dobíjení. To řidiči ocení zejména během zimních nízkých teplot, kdy předehřátí akumulátoru může výrazně zkrátit celkovou dobu dobíjení a umožní tak rychleji se znovu vydat na cestu. 

Konektivita se neomezuje jen na navigaci

Široká konektivita modelu Kia Niro EV ale nabízí i další pokročilé funkce, jež uživateli zpříjemňují jeho používání. Pomocí mobilní aplikace Kia Connect si například lze snadno nastavit trasu, a to ještě před nastoupením do vozu. Na dálku si můžete rovněž spustit nebo naplánovat dobíjení, případně také upravit teplotu v kabině. Za zmínku stojí i takzvaná navigace posledního kilometru. Tato funkce přepne navigaci po zaparkování vozu a vypnutí zapalování do aplikace mobilního telefonu, která nasměruje uživatele pěšky až na cílovou adresu.