Nadýmání – když ticho NENÍ ten hlavní problém

Plynatost, tedy lidově „prdění“ nebo „pouštění větrů“ je normální biologický proces.

Jedná se o uvolňování plynu z trávicího systému přes řitní otvor. Nadměrné „prdění“ však může být trapné a může způsobovat psychickou újmu jak postiženému, tak i jeho okolí. Prostě se cítíte nepříjemně zvláště, když jste v blízkosti ostatních. Ale co vlastně způsobuje hromadění plynu ve vašem střevě?

Plyn se dostává do střev dvěma způsoby. Hlavní podíl plynu, který je v trávicím systému produkován, vzniká, když střevní bakterie rozkládají požitou potravu. Při tomto procesu naši malí kamarádi a pomocníci ve střevě uvolňují oxid uhličitý, metan a vodík, a to zejména v tlustém střevě. Navíc je tu také vzduch (kyslík, dusík), který polykáme při jídle, pití, žvýkání žvýkaček nebo kouření.

Střevní plyny se částečně vstřebávají do krve přes střevní stěnu (stejně jako živiny) a vydechují se bez zápachu plícemi, avšak část, kterou nevydýcháme? Uniká – slušně řečeno – „zadními vrátky“.

Každý prdí – někdo méně, někdo více. Průměr je 5x až 25x denně.

Zkrocení větrů: Co můžete dělat s plynatostí?

Tvorba plynu ve střevech je normální a obvykle se není čeho obávat. Vědci zjistili, že průměrný člověk „prdí“ až 25x denně. Nadměrná plynatost však může být známkou toho, že tělo extrémně reaguje na určitý druh potravin. Mohou to být potraviny, které se dlouho tráví, potraviny bohaté na síru nebo potraviny s obsahem cukerných alkoholů (plnidla a sladidla). Tyto potraviny jsou obvykle zodpovědné za spouštění častých a páchnoucích větrů.

Jde například o česnek, cibuli, zelí, růžičkovou kapustu, fazole, vejce, potraviny nebo nápoje obsahující sladidlo sorbitol a sycené nápoje.

Lidé s určitými zdravotními komplikacemi, jako jsou intolerance laktózy, syndrom dráždivého tračníku?nebo cukrovka, mohou mít více problémů se střevními plyny než ostatní. Také nerovnováha v přirozeném střevní mikroflóře může způsobit nadměrnou plynatost.

Bylo zjištěno, že velmi účinný způsob, jak omezit plynatost, je úprava jídelníčku. Častější konzumace menších porcí a vyloučení perlivých nápojů z jídelníčku snižuje množství střevních plynů.

Lidé, které trápí plynatost, mohou také vyzkoušet domácí ověřené metody, jako je pití mátového nebo kmínového čaje. Tyto rostliny zklidní střeva a zmírní plynatost.

Máta peprná a kmín – dvě léčivé rostliny tradičně užívané při zažívacích obtížích

Pokud vás trápí nadýmání a s ním spojené nepříjemné obtíže, vyzkoušejte léčivý přípravek Gaspan, který obsahuje kombinaci dvou silic – máty peprné a kmínu. Obě rostliny mají dobře známé účinky a již dlouho se používají jako přírodní prostředky na zažívací potíže a ulevují od celé řady nepříjemných příznaků

Denní dávka 2 kapslí Gaspanu® odpovídá 11 litrům „čaje“ z listů máty a semen kmínu, což odpovídá cca 73 šálkům.

Gaspan je originální kombinace dvou vysoce koncentrovaných přírodních léčiv v jedné kapsli. Tento lék si můžete koupit ve vaší lékárně nebo online v internetových lékárnách.

Více nejen o Gaspanu si přečtete na www.gaspan.cz.

Gaspan váš lék pro dobrý pocit ve střevech.

Gaspan je lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.


Publikováno na: