Do Prahy míří největší basketbalové hvězdy

Vasilije Micič

Jestli lze o někom říci, že je momentálně nejúspěšnějším hráčem působícím v Evropě, tak je to srbský rozehrávač z Efesu Istanbul. Turecký tým dovedl k posledním dvěma titulům v Eurolize, pokaždé byl zvolen nejužitečnějším hráčem Final Four. Letos nejprve vstřelil vítěznou trojku v semifinále a ve finále pak dal 23 bodů. Loni byl zvolen nejlepším hráčem i celé základní části. K tomu má i turecké a srbské tituly. Je zřejmě jen otázkou času, než bude moci své umění ukázat v NBA, kde na něj nyní vlastní práva Oklahoma City. Zajímavostí je, že jeho sestra Nina soupeřila s Ester Ledeckou ve snowboardingu. Vasilije pak už v pražské O2 areně hrál na MS do 19 let v roce 2013.

Lauri Markkanen

Finský basketbal zažívá podobný boom jako ten český. A velkou zásluhu na tom má právě Markkanen, který je pro Finy to samé co pro Čechy Tomáš Satoranský. Právě s českou hvězdou si zahrál v dresu Chicaga Bulls. Do NBA byl vybrán v draftu 2017 už jako sedmý v pořadí Minnesotou, která ho vyměnila právě do Chicaga. Poslední sezonu pak strávil v Clevelandu. Z pozice menšího pivota dává v zámoří v průměru 15,5 bodů na zápas. Brzdí ho však častá zranění. Zajímavostí je, že nejrychleji ze všech hráčů NBA v historii nastřílel 100 trojek. Stačilo mu na to prvních 41 zápasů.

Deni Avdija

Izrael přiveze do Prahy hvězdu budoucnosti. Denimu Avdijovi je teprve 21 let, přesto už má na kontě řadu úspěchů. Jako devatenáctiletý se stal nejlepším hráčem izraelské ligy, kterou stihl vyhrát už třikrát. Dvakrát pomohl Izraeli vyhrát mistrovství Evropy do 20 let, když byl dokonce zvolen nejlepším hráčem šampionátu v roce 2019. Před dvěma roky si ho jako devátého v pořadí vybral Washington do NBA, kde byl v závěru této sezony spoluhráčem Tomáše Satoranského. Zajímavý pro něj bude zejména zápas se Srbskem, jelikož po otcově rodině má i srbský pas.

Mateusz Ponitka

Také polský kapitán vyhrává, kam vkročí. Vyhrál polskou i belgickou ligu. Byl zvolen nejlepším hráčem polské ligy, o titul v ruské VTB lize ho letos připravilo jen to, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu v březnu odešel z Petrohradu. Působil také v Turecku a ve Španělsku. A to se v 19 letech kvůli sporům zřekl své rodiny a jeho bratr Marcel ho nyní obvinil, že ho právě bratr připravil o nominaci do národního týmu. „Marcel a jeho rodiče neustále hledají viníky. Já si vybral svou vlastní cestu v 19 letech a od té doby jsem já a má žena neustále z něčeho osočování. Já bratrovi vždy nabídl pomocnou ruku, když ji potřeboval, a teď se mi takto odvděčil,“ bránil se bratrově kritice Mateusz Ponitka.