Máte doma tlouštíka? Pořád z něj může být sportovní superstar!

Slavná fotka

Ačkoli 211 centimetrů vysoký pivot získal dvě ceny pro nejužitečnějšího hráče NBA a Srbsku pomohl ke stříbrným medailím na olympijských hrách, nejpopulárnější Jokičovou fotkou v médiích je rodinná momentka z dětství. Na ní rozhodně nevypadá jako basketbalista, který si dnes vydělává 1,1 miliardy korun ročně. Už sice hrával basketbal, ale více ho zajímal jiný koníček. Tedy spíše koníčky. Jeho rodina má totiž koňské stáje. Cenu pro nejlepšího hráče NBA dokonce letos převzal poté, co se vrátil s koněm z projížďky.

Limonády nejsou OK?

Brzy ale vytáhl do výšky a díky své síle a také chytrosti se stal pod koši natolik dominantní, že si ho v roce 2014 v devatenácti letech vybrali Denver Nuggets do NBA. „Když přišel, vážil 133 kilogramů a myslel si, že pít limonády a jíst sladkosti je v pořádku. Když jsme ho toho zbavili, začal se drasticky měnit. Během let shodil 22 kilogramů,“ vzpomíná trenér Steve Hess.

Tvrdá práce se vyplatila

Z počátku se rozjížděl pomaleji, ale už ve druhé sezoně byl druhý v hlasování o hráče s nejlepším zlepšením. Od sezony 2018/19 pak patří mezi největší basketbalové hvězdy současnosti a už nyní je považován za jednoho z nejlepších pivotů historie. Hodně mu v tom pomáhá i to, že na pivota umí velmi dobře nahrávat a má skvělý přehled o dění na hřišti. Právě tvořivý pivot je v dnešním basketbale to nejcennější. Zásadní průlom ale přišel po koronovirové pandemii, kdy Jokič využil delšího volna mezi sezonami, tvrdě na sobě dřel a odměnou za to byly dvě ceny pro nejužitečnějšího hráče za sebou.

Návrat na místo činu

Do NBA ho dostaly mimo jiné i výkony na mistrovství světa do 19 let, které se konalo právě v pražské O2 Aréně v roce 2013. Tehdy pomohl Srbsku ke stříbrným medailím, když ve finále byl lepší výběr USA. Jokič tak má na Prahu velmi dobré vzpomínky. Nyní se do české metropole vrací, když se na EuroBasketu utká ve skupině s Českem už 3. září před vyprodaným hledištěm O2 Areny. Ale na takovou hvězdu se vyplatí jít se podívat i v dalších duelech proti Polsku, Izraeli, Finsku a Nizozemsku. Vždyť tak úspěšný basketbalista na vrcholu své kariéry v Čechách nikdy nehrál.