Odborník radí, jak uspořit za vytápění

Když se rozhodneme nyní, že do zimy ještě vyměníme okna, stihneme to vůbec?

Za chvíli končí srpen, rozhodně bych situaci s energiemi nepodceňoval, ale stihnout se to určitě dá. V současnosti jsou dodací termíny, v závislosti na typu oken a vchodových dveří, většinou 4-6 týdnů. Ale evidujeme rostoucí zájem zákazníků o výměnu, proto doporučuji s rozhodnutím neváhat. Navíc výměna stávajících oken starých dřevěných nebo straších plastových oken s izolačním 2 sklem je prvním důležitým krokem k úsporám za teplo. Významní dodavatelé energií už odmítají aktuálně změny smluv na dodávku energií za ceny fixované po dobu 12 a 24 měsíců.

Nejrychlejší je asi koupit si okna přes internet. Je to tak?

Rychlost nákupu je v tomto případě opravdu velkou výhodou. Aby nová okna do otvoru správně sedla, musí být technikem přesně zaměřena. Určitě bych doporučil okna na zakázku neobjednávat přes internet, ale v kamenných vzorkovnách s nabídkou služby včetně zaměření. Vyhnete se následným problémům při realizaci.

Jak vůbec poznám, že bychom měli okna vyměnit?

Okna a dveře v posledních letech zaznamenaly výrazný technický vývoj. Ten souvisí jak s konstrukcí profilů, tak s vlastnostmi izolačního zasklení. Pokud máte doma stará například špaletová nebo zdvojená okna bez izolačního zasklení nebo PVC okna s izolačním dvojsklem starší jak 10 let, je jisté, že jejich vlastnosti neodpovídají současným požadavkům. Výměna je v takovém případě na místě.

Jakou úsporu tepla mohu po výměně oken očekávat?

To není úplně snadná otázka, protože na samotnou úsporu tepla má vliv řada faktorů. Na jedné straně je to stav a plocha vašich současných oken a vlastnosti nových oken, za která je vyměníte, a na straně druhé jsou to i návyky spojené s větráním a topením. Dá se ale říci, že pokud si vyberete okna s vysokou tepelnou izolací a naučíte se správně větrat, můžete ušetřit i 30 % tepla. Navíc u rodinného domu byste neměli zapomenout vyměnit i vchodové dveře, které bývají velkou slabinou, kudy teplo z domu uniká. Důležité je uvědomit si, že nová okna představují jednorázovou investici. Pokud si pořídíte kvalitní okna a necháte si je odborně namontovat, přinese vám to trvalou úsporu za teplo. Návratnost investice tak může být jen 6 let. Při současných cenách může úspora činit i desetitisíce korun ročně.

Jak bychom si měli okna vybírat?

Hlavně podle toho, co od oken očekáváte a kde a jak mají sloužit. Tepelná úspora je pouze jedním z důležitých parametrů. Podle umístění domu či bytu je dobré zvážit také okna s větším útlumem hluku nebo zvýšenou bezpečností, ať již proti vloupání nebo z pohledu ochrany dětí. Rozhodně bych se neorientoval jen podle nabízené ceny, ale podle skutečných záruk přímo od výrobce a podle kvality a množství použitého materiálu na výrobu oken. Nejhorším nákupem by bylo, kdyby si zákazník koupil levná okna a nic si o nich a o výrobci nezjistil. Aby okna vydržela alespoň 25 – 30 let bez poruchy, musí být velmi kvalitně vyrobená s velmi kvalitních materiálů včetně kování.

Když hovoříme o úsporách za teplo, dá se stanovit nějaký standard, jaký by měla okna splňovat?

Obecně platí, že čím větší je stavební hloubka profilu, tedy vlastně tloušťka okna tím má profil lepší izolační vlastnosti. Ideální profil tloušťky 82 – 84 mm se středovým systémem těsnění. Zásadní je pak volba zasklení, které tvoří většinu plochy okna. V současnosti standardem volit izolační 3sklo s teplým meziskelním rámečkem ideálně 18 mm. Vyhnete se tak i nepříjemné kondenzaci vody na skle, a to i při vyšší relativní vlhkosti v interiéru.

Zatím jste nezmínil materiál, ze kterého jsou okna vyrobena. Záleží tepelná úspora i na něm?

Na typu materiálu záleží již méně a volba je spíše otázkou finančních možností, preferencí majitelů a samozřejmě typu domu. Ideální variantou je okna poptat u výrobce, který nabízí okna ze všech typů matriálů, a to kvalitní plast bez recyklátů, dřevo, dřevohliník a hliník.

Jaká okna lidé pro rekonstrukce domů nejčastěji volí?

Jednoznačně u nás stále vedou plastová okna z čistého plastu bez recyklátů. Ale i u rekonstrukcí se rok od roku se zvyšuje podíl dřevěných, případně dřevo hliníkových oken. Záleží na typu stavby i regionu. Plastová okna ve staré roubence či vile přeci jenom nemusí být tou nejvhodnější volbou, i když i tam splní svou úlohu a nejde o výjimku. Plastová okna s ohledem na cenu představují optimální poměr ceny a přínosu. Dřevěná a dřevohliníková okna představují vyšší cenou kategorii a považujeme je za TOP produkty.

Pokud nebudete příliš váhat, stihnete do zimy ještě vyměnit okna a ušetřit za teplo. Investice do oken je jednorázová, ale přinese trvalou úsporu za teplo. Přečtěte si také jak výměna probíhá a jak byste se měli naučit žít s novými okny, abyste si doma uchovali maximum energie.

www.otherm.cz


Publikováno na: