Síť cyklonabíječek se rozroste i na Šumavu. Co to znamená?

Českým Švýcarskem, kolem Klínovce nebo Labskou stezkou na elektrokole? Před pár lety by ještě bylo potřeba dobře naplánovat trasu, aby cyklisté nezůstali bez energie, případně si se sebou na výlet nemuseli vézt těžkou přenosnou nabíječku a kabely. Právě s cílem zlepšit infrastrukturu vznikl projekt Sev.en Energy for Bikers, který letos vjíždí už do své třetí sezony.

Více než osmdesát nabíjecích stanic, které se během prvních dvou let podařilo nainstalovat a spustit, najdete v Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském a Pardubickém kraji. Kompletně je například pokryta více než 240 kilometrů dlouhá Krušnohorská magistrála. Díky tomu je možné objevovat i taková místa, na která by dříve kapacita baterie stačila jen tak tak.

Všechny nabíjecí stanice jsou dnes kompatibilní s drtivou většinou dnes prodávaných elektrokol, kabely ani přenosné nabíječky už tak v batozích nemusí zabírat místo. Možnost nabít si baterii i těm, kteří se nemohou připojit k žádné ze šesti zdířek, pak dávají dvě klasické zásuvky. Ověřit si, jestli je vaše elektrokolo kompatibilní, můžete jednoduše na stránkách 74b.cz. Pak už jen jen přijedete, půjčíte si kabely, zdarma nabijete a pokračujete dále.

Protože elektrocyklistika v České republice zažívá boom, i Sev.en Energy for Bikers se neustále rozšiřuje. Letos je hlavním cílem začít pokrývat Stezku železné opony a Šumavu, které jsou mezi cyklisty velmi oblíbenými destinacemi. Na konci roku by tak mohlo přibýt několik desítek moderních nabíječek, které by byly celkem na 125 místech.

Výlet je navíc možné komfortně naplánovat předem – v interaktivní mapě na webu projektu 74b.cz si jednoduše zjistíte, kde kterou nabíječku najdete a kdy je v provozu. Nabíječky jsou vždy umístěny v blízkosti hotelů, restaurací či informačních center, doplnit energii tak při čekání na nabití svých kol mohou i samotní cyklisté.

Aktuální tipy a zajímavé informace o elektrokolech a jejich nabíjení najdete také na sociálních sítích, na FacebookuInstagramu najdete projekt Sev.en Energy for Bikers na profilech Nabíjíme elektrokola.