10 důvodů, proč si zamilujete Maroko

1)   Pestrá krajina jako stvořená pro výlety

Maroko je díky své členité a úžasně pestré přírodě zemí jako stvořenou pro výlety. K výpravám za dobrodružstvím vás zvou cedrové lesy, malebná údolí, průsmyky a štíty pohoří Atlas a v neposlední řadě nekonečné písečné duny pouště Sahary. Prastaré vesničky a městečka, na které v Maroku narazíte mnohdy doslova uprostřed ničeho, jen přidávají již tak jedinečné atmosféře, kterou tato kouzelná země nabízí.

2)   Podmanivé kouzlo marockých měst

Každý asi zná velká marocká města, jako je Marrakéš, Rabat či Fez. Tyto perly orientální kultury se svými honosnými paláci, kostely, mešitami a tradičními trhy by si určitě neměl nechat ujít žádný cestovatel, který do Maroka zavítá. Zejména jejich “mediny”, stará města, skýtají opravdu nezapomenutelný, i když – díky temperamentní povaze místních – pro někoho i poměrně intenzivní zážitek.

3)   Plážová pohoda u nekonečného oceánu

Když se řekne Maroko, většina z nás si asi vybaví spíše duny na Sahaře než jemný písek na pláži. Maroko je však se svým pobřežím dlouhým téměř 2000 km i skvělou plážovou destinací. Plážové radovánky si můžete užít zejména v Agadiru, neoficiálním hlavním městě moderního marockého turismu, toužíte-li však po klidnější a autentičtější marocké plážové zkušenosti, můžete se vydat například do La Source v městečku Taghazout, které se nachází necelou hodinu jízdy severně od Agadiru.

4)   Saharské pouštní dobrodružství

Svou zvláštní zmínku si zcela jistě zaslouží Sahara, ohromná poušť, která tvoří téměř polovinu rozlohy Marockého království. Prozkoumat ji můžete na koňském nebo velbloudím hřbetě, v pohodlném jeepu či na čtyřkolce. Objevíte pouštní města a vesničky, povečeříte s beduíny v jejich barevných stanech a slibujeme vám, že na pouštní noční oblohu rozzářenou miliony hvězd ani na východ slunce nad písečnými dunami do konce života nezapomenete! 

5)   Země tisíce barev, chutí a vůní

Maroko má pověst země veselé, extrovertní a barevné. To je asi nejvíce vidět na stáncích tradičních trhů, kde stoly trhovců doslova praskají pod tíhou koření, ručně vyráběné keramiky a pestrých látek či k arabské kultuře neodmyslitelně patřících koberců. Stejný dojem budete mít i z místní kuchyně, jejíž podmanivou vůni ucítíte v Maroku téměř na každém kroku. Maroko zkrátka útočí na všechny vaše smysly a vám nezbývá, než jeho podmanivému šarmu podlehnout.

6)   Úchvatná historie

A stejně pestrá a rozmanitá je i marocká historie. Berbeři, Římané, Francouzi, Španělé… ti všichni v ní zanechali svůj nesmazatelný otisk a přidali svůj střípek do pestré mozaiky, která dohromady tvoří současné Maroko. Vydejte se na dobrodružnou výpravu do marocké minulosti a poznejte jeho unikátní historii, díky které si tuto nádhernou zemi zamilujete ještě více!

7)   Jedinečná architektura

Na procházky uličkami marockých měst si vyhrazte dostatečné množství času - jejich architektura je totiž natolik působivá, že si budete fotit doslova každý druhý dům! Detailní vzory složené z malých dlaždiček zdobívají klenby dveří a oken, jinde zase upoutá vaši pozornost strohá krása budov postavených z červené hlíny. Islám pak přinesl do země elegantní nádheru svých mešit, s jejich typickými mihráby a štíhlými minarety, které dokonale dokreslují orientální, nezaměnitelně marockou atmosféru.

8)   Mátový čaj

Pití mátového čaje je neoddělitelnou součástí marocké společnosti a kultury pohostinnosti. Bude to pravděpodobně první věc, kterou v Maroku ochutnáte. Ve spoustě kaváren a restaurací mátový čaj nosí na stůl nově příchozích automaticky – bez vyzvání. Pije se tradičně ze stříbrné konvičky, do které jsou vhozeny lístky čerstvé máty a většinou pár kostek cukru. Pít horký mátový čaj v parném marockém podnebí se může někomu jevit poněkud podivné, pravda je však taková, že teplý nápoj v parném počasí funguje skvěle jak na zchlazení, tak i na uhašení žízně. Mátový čaj tedy doporučujeme nikdy neodmítat!

9)   Kočky, kocouři, koťátka!

Maroko je zemí zaslíbenou pro všechny milovníky našich kočičích přátel. Kočky jsou opravdu téměř všude a tvoří významnou část koloritu marockých ulic. Jedná se o kočky toulavé, ale žijící v harmonické symbióze s lidmi a veřejným prostorem měst. Místní je krmí a ony se na oplátku líně válí všude možně po ulicích, v obchodech a na zápražích domů a zkrátka dělají to, co je pro kočky přirozené – zkrášlují a zklidňují prostor kolem sebe a sem tam, aby se neřeklo, možná i uloví nějakou tu myš.

10) Nakupování v arabském stylu

Arabské země jsou proslulé svými tradičními trhy zvanými “souky” a stejně tak i způsobem nakupování na nich. Trhy se navíc nacházejí v “medinách”, starých částech měst, což ještě přispívá působivé atmosféře na nich. Typickým prvkem arabského pouličního obchodu je smlouvání. Rozhodnete-li se cokoli koupit, stanete se více či méně dobrovolným účastníkem této hry a je dobré znát alespoň v základu její pravidla. Začněte velmi nízko, nenechte se vyvést z míry širokou škálou emocí, které prodejce během obchodu vystřídá, a naopak zachovejte klid a za všech okolností buďte slušní. S touto taktikou se nakonec téměř vždycky dopracujete k ceně, která je přijatelná pro obě zúčastněné strany.

Maroko je zkrátka místem, do kterého se zamilovat je opravdu snadné. Tak na co ještě čekáte? Nemyslíte si, že je čas podlehnout kouzlu marockého šarmu, nechat se zlákat jeho nekonečnou pestrostí a zažít to pravé orientální dobrodružství?