Co všechno se dá zažít v Maroku za pouhý týden? Budete překvapeni

„Po celou dobu je s vámi zkušený průvodce, který vám bude vyprávět příběhy země i jednotlivých míst. Každý večer budete spát na jiném místě vždy s autentickou orientální atmosférou.“ říká obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

1. DEN - Agadir

Velký okruh Marokem začínáme příletem do marockého pobřežního města Agadir. Krásná dlouhá pláž je zde lemována předhůřím divokého Atlasu. Právě zde dobrodružství nejen začíná, ale také končí. Do této perly marockého pobřeží se totiž znovu vrátíme poslední den výpravy.

2. DEN - Marakéš

Agadir je nazýván „Perlou pobřeží“. První den naší cesty se přemístíme do města nazývaného pro změnu „Červenou perlou jihu“, do Marakéše. Zde na vás čeká návštěva paláce Bahia vyzdobeného překrásnými štuky a cedrovými dřevořezbami, oběd a přejezd do největšího marockého města – Casablancy. Toto město založené Francouzi je v současnosti největším a nejdůležitějším marockým přístavem a hlavním hospodářským tahounem země. Typické jsou pro ni široké francouzské bulváry a obchody světových značek. Velkou zajímavostí, kterou navštívíme, je zde Mešita Hassana II., která je 3. největší mešitou na světě. Je to jediná mešita v Maroku, kterou mohou navštívit nemuslimové. Pojme 25 tisíc lid a přilehlé prostory patřící do areálu mešity pojmou dalších 80 tisíc lidí. Její minaret je vysoký 210 m (pro představu téměř stejně je vysoká Žižkovská věž v Praze.)

3. DEN - Rabat

Odjezd do hlavního města, Rabatu, které je jedním ze čtyř tzv. marockých královských měst (dalšími jsou Fés, Marrakéš a Meknes). V Rabatu sídlí všechny zahraniční ambasády včetně české, pod jejíž pravomoc nespadá pouze území Maroka, ale i Mauritánie a Senegalu. Město se může pochlubit četnými památkami jako jsou například pevnost Kasbah des Oudaias, nedokončený minaret Tour Hassan nebo Královský palác. Všechna tato místa jsou na programu - včetně zastávky u nejkrásnější brány v Maroku Bab El-Mansour.

4. DEN - Fés

Návštěva ruin římského města Volubilis, kde mimo baziliky a původních lázní můžete obdivovat také krásné mozaiky, které byly navíc ponechány na svém původním místě. Odpoledne následuje prohlídka města Fés, nejstaršího ze všech marockých královských měst. Fés se skládá ze tří částí. Nejstarší medina, tzv. „Staré město“ je obehnána hradbami. Uprostřed mediny narazíte na krásnou mešitu Karaouiyne a labyrint starobylé mediny (ten je také největší bezautomobilovou městskou zónou na světě, a proto je tato medina zařazena do světového dědictví UNESCO).

5. DEN – Vnitrozemí

Po snídani následuje cesta přes vnitrozemí, lemovaná cedrovými lesy a pohořím Střední Atlas. Zastavíme se v horském středisku Ifran s „alpskými vilami“, královským palácem i univerzitou. Po prohlídce přejedeme do pouštního města Erfoud. Toto město blízko alžírské hranice má vzhled oázy zasazené hluboko do pouště, má charakteristickou architekturu, pro kterou jsou typické malé čtvercové domy postavené převážně z červených hliněných cihel a systém ulic má charakter pravidelné mřížky. Erfoud je obklopen datlovými háji. Datle jsou také hlavním zdrojem příjmů zdejšího obyvatelstva. Dalším důležitým zdrojem příjmů je mramor. Hlavní zajímavostí je nedaleký Erg Chebbi – jedno z nejvíce fotografovaných míst na světě. Toto místo představuje proslulý obraz pouště, kde krajina vypadá jako zdánlivě nekonečná a písečné duny skrývají hluboká údolí i úchvatné vrcholky, které dosahují místy až 150 m.

6. DEN - Tinghir

Den začne přejezdem přes hammadu, kamenitou poušť, do města Tineghir, které je jedním z nejvíce osídlených míst v údolí Dadés. Je to několik vesnic natěsnaných okolo oázy na březích řeky Oued Todra. Tinghirská krajina je naprosto okouzlující. Město Tinghir leží na terasách kopírujících linii řeky, domy jsou postavené ze světle červených cihel v tradičním presaharském stylu. Oblast okolo Tinghiru je známá díky hlubokým roklím, které zdejší řeky vytvořily během tisíců let ve vápencovém podloží. Nejpůsobivější je průrva Todra, jejíž úbočí sahají místy až do výšky 300 m.

7.DEN – Filmové lokace

Vesničku zařazenou do světového dědictví UNESCO Ait Ben haddou, si vybrali světové produkce pro natočení filmů jak např. Gladiátor, Babel nebo Ježíš Nazaretský. Ait Ben Haddou je jednou z nejdokonalejších ukázek presaharské architektury na světě s opevněným městem (ksar), obrovskými obrannými hradbami, šikmými věžemi a domy v pastelově červených barvách. Okolo centrálního tržiště se nacházejí nádvoří, domy, mešity a medresa (univerzita).

Po prohlídce jedné z nejúchvatnějších památek Atlasu se vracíme zpět do Marrakéše, na věhlasné náměstí Jemaa el-Fna, kde zakončíme den tradiční marockou večeří s folklórní show.

8. DEN – Odlet

Osmidenní putování Marokem je u konce. My ale víme, že je toho ještě spousta k objevování. Agadirská pláž, modrobílá Essaouira nebo poušť Merzouga…tešíme se příště!