Michal Štusek: 4 denní pracovní týden se nám stále osvědčuje

Vaše pražírna je známá tím, že kromě dobré kávy si vaši zaměstnanci užívají i zkrácený pracovní týden. Osvědčilo se to?

Ano, bylo o nás v minulosti napsáno několik článků o naší pracovní době: všichni zaměstnanci, včetně nás co jsme založili pražírnu kávy Cafe Eternity, máme plné úvazky, smlouvu na neurčito a do práce nechodíme v pátek. Věříme, že pokud se chováte k lidem slušně a podělíte se o výdělek, na oplátku dostanete zaměstnance, kterým můžete věřit, a kteří vás v konečném důsledku posunou dál.

Tři dny volna v týdnu je neskutečný benefit, který nezaplatíte penězi. Víme ovšem, že ne každá firma si to může dovolit a někdo volno ani nechce.

A jak hodnotíte poslední rok?

Poslední rok byl chaotický, plný změn, zvratů a neočekávaných událostí.

V prvé řadě zmíním náš artikl, tedy kávu. Oproti minulému roku platíme za kávu o 120% více. Historicky jsme již měli jedno velké zdražení kávy v roce 2011 a trvalo to dva roky, než se vše dostalo do normálu. V roce 2011 byl dokonce koeficient cena/váha o 20% větší než je dneska. Přesto všechno se dneska obchoduje káva za stejné peníze jako v roce 2011.

Pak tu máme Covid, ale s tím jsme se již všichni asi naučili žít. Stoupající inflace nám dělá starosti, zdražování úvěrů taktéž. Škoda, že nemáme euro. Ono vlastně také se nám nelíbí nestabilita v informacích, protichůdné články v tisku. To je prostě špatně. Velký problém pro nás bylo také zdražování lidské práce.

Jak jste se s tím poprali?

Abychom dodrželi naše krásné 4 dny práce, museli jsme změnit systém práce a vše zrychlit. Investovali jsme do automatizace. Konkrétně jsme pořídili automatický stroj na vážení a balení kávy. Pak jsme investovali do pásového svařovacího stroje. Na našich etiketách na sáčku s kávou jsou informace, které má každá káva jiná a historicky se to vše psalo ručně. Dneska se udělá export a jedním kliknutím se vám za 5 minut natiskne 400 etiket, přesně podle objednávek. To co jsme před rokem dělali 2 dny, dneska zvládneme za 4-5 hodin.

Změnili jsme dodavatele energií. Šli jsme do smlouvy, kde jsme platili víc, ale zase máme dobrou fixaci.

Skoro až nevíme co s časem, a tak jsme se pustili do marketingu a musíme vše posunout dál. A tak vlastně máme stále plno práce, ale na různých frontách.

Měli jsme také personální změny ve firmě. Vše proběhlo hladce.

Důležité je, že stále máme volné pátky.

Víme ale, že těžké časy teprve přijdou a musíme být připraveni.

Co chystáte do budoucna?

Už se těšíme na naší luxusní kávovou VÁNOČNÍ nabídku, a to jak pro domácnosti, tak i pro firmy.

Investovali jsme také do nových obalů s překvapujícím designem a kvalitou.

V září spouštíme dárkové a degustační balení. Zde jsme udělali opravdu kus práce a zákazník si bude moct sám zvolit jakou kávu do krabičky přidá.

Také budeme mít kávové kapsle ve stylu Nespressa.

A pár dalších překvapení si zatím necháme pro sebe.