Jak postupovat, když se rozhodneme okna vyměnit?

Jak postupovat, když se rozhodneme okna vyměnit?

Doporučuji poptat renomovaného výrobce oken a dveří s dlouholetými zkušenostmi z výroby oken a instalace oken ve svém okolí. Zkušený technik by měl přesně na stavbě okna zaměřit a probrat s vámi, jaká okna potřebujete a poradit vám, co se hodí pro váš dům. Důležitá je nejenom úspora tepla, ale také útlum venkovního zvuku, nebo bezpečnost dětí, zvýšená ochrana před vloupáním atd. Záleží na konkrétní situaci. Pak podepíšete smlouvu o dílo, za pár týdnů pak budete mít nová okna. Dával bych přednost schůzky s budoucím dodavatelem oken a dveří v kamenné vzorkovně před internetovým obchodem.

Na co bychom si měli při výběru dodavatele dát pozor?

Rozhodně je důležité vědět kdo a kde bude vaše okna vyrábět. Může vám to v budoucnu ušetřit hodně starostí. Okna neznámého původu mohou přinést problémy, když budete potřebovat záruční i pozáruční servis. Určitě si objednejte výměnu oken na klíč, tedy včetně jejich montáže a případně zednického zapravení. Neodborná montáž znehodnotí sebelepší okno. Laik by se do montáže oken neměl nikdy sám pouštět. Pokud chcete mít výměnu oken v klidu a bez starostí, je určitě vhodné zvolit služby na klíč. Příjemným bonusem je v takovém případě i prodloužená záruka na namontované okno, která bývá dnes již standardem. Skutečnou záruku můžete získat pouze přímo u výrobce oken a dveří.

Jak taková výměna oken probíhá? Nemusím se bát nepořádku v bytě a noci bez oken?

Takové obavy skutečně nejsou na místě. Odborní a zaškolení montážníci pracují přesně, rychle a precizně. Vědí, jak šetrně okna vybourat a pak rychle namontují nová. Vždy se vybourává jen tolik oken, kolik stihnou namontovat. Noc bez oken je tak vyloučená. Okna měníme po celý rok, tedy i v zimním období. Pokyny pro zákazníka pro výměnu oken by měly být součástí smlouvy o dílo.

Jak postupovat, když se rozhodneme okna vyměnit?

Stačí, když uvolníte přístupové cesty k oknům a přes samotným oknem stačí asi metr volného místa pro manipulaci. Když na přípravu sami nestačíte, montážníci ochotně s odklizením pomohou. Řádně proškolení montážníci si sami zakryjí přístupové cesty a po skončení práce provedou odstranění suti a hrubého nepořádku. Samozřejmě při výměně oken se práší a pokud si chcete usnadnit úklid, doporučuji zakrýt nábytek foliemi, jako při malování. Hlavně sedací soupravu a elektroniku, kterým vadí jemný prach. Doporučil bych objednat si i zednické zapravení ostění. Pak budete mít okenní špaletu zednicky začištěnou a když si za pár dní, až vše dobře proschne vymalujete okolí oken, vůbec nepoznáte, že byla okna měněna.

Co rosení oken, říká se, že plastová okna se v zimě rosí. Jak nejlépe rosení předcházet?

Jedná se především o kondenzaci vody na nejchladnějším materiálu okna, což z pravidla bývá izolační sklo. Kvalitní izolační 3skla významně snižují riziko rosení, a to díky vyšší povrchové teplotě interiérové skleněné tabule. Další možností a nutností je pravidelné větrání okny, které by mělo být krátké ale intenzivní.

Doporučujete větrat, ale nejde to proti tomu, abychom v bytě udrželi co nejvíce tepla?

Přebytečná vlhkost v interiéru je velký problém a může způsobit růst plísní na stěnách, což může ohrozit zdraví. Proto je třeba z hlediska běžné hygieny okny pravidelně větrat. Zásada je v zimě nepoužívat ventilaci, ale větrat tak, že podle potřeby na pár minut vždy otevřít okno dokořán. Vzduch se rychle vymění a místnost neztratí naakumulované teplo. Po zavření oken se tak teplota rychle vrátí na nastavenou teplotu.

Ještě jsme nehovořili o údržbě oken. Je potřeba o nová okna nějak pečovat?

Okna a dveře je potřeba alespoň dvakrát za rok umýt, při té příležitosti je důkladně prohlédnout, zkontrolovat stav těsnění a kování. Jednou za rok se doporučuje celoobvodové kování promazat olejem, a to všechny jeho pohyblivé části. Životnost těsnění se prodlouží, pokud jej ošetříte silikonovým olejem nebo glycerinem. Dřevěná okna doporučujeme jeden krát do roka po umytí ošetřit balzámem doporučeným výrobcem. Tím se životnost povrchové úpravy prodlouží na 20 až 25 let .

Pokud se rozhodnete pro výměnu oken, měli byste se naučit správně větrat. To je i cesta k maximální úspoře za teplo. Nezapomeňte, že nová okna vyžadují také péči a údržbu, i když velmi jednoduchou.

www.otherm.cz

Ing. Petr Holý, ředitel společnosti OTHERM

Publikováno na: