Investovat do zlata nikdy nebylo jednodušší. Nebo?

Proč investovat do zlata?

Zlato bylo, je a bude. Na světě neexistuje měna, která by sloužila jako všeobecně respektované platidlo tak dlouho jako žlutý kov. Těžko byste v rozbouřených vodách současného světa hledali jinou konzervativní investici, která rozloží riziko ztráty a ve středně až dlouhodobém horizontu zhodnotí vaše finance v nadprůměrné výši.

S investičními mincemi Český lev od České mincovny můžete své finanční prostředky uložit do ryzího zlata chytře, stylově a bez DPH.

Vyplatí se investovat do zlata?

Vedle zhodnocení je jedním z hlavních důvodů pro investování do zlata diverzifikace portfolia. Výhodou žlutého kovu je, že jeho cenové pohyby jsou vesměs nezávislé na pohybech ostatních aktiv (akcií, dluhopisů, nemovitostí, …), a tak jimi zlato nemůže být nepříznivě ovlivněno.

Dalším argumentem pro investování do zlata je kompenzování negativních vlivů inflace na naše úspory. Zlato si historicky udržuje stálou hodnotu ve vztahu ke srovnatelnému zboží – ve starém Římě stačila jedna trojská unce zlata (31,1 g) k pořízení kvalitní tógy, v době velké hospodářské krize stačila k zakoupení společenského obleku ušitého na míru a totéž si za ni pořídíte i v současnosti. V kontrastu s tímto příkladem hodnota peněz výrazně klesá i v poměrně krátkém časovém horizontu – například kupní síla dolaru poklesla za 80 let o 95 %.

Nárůst hodnoty investice do zlata určuje mimo jiné střet nabídky a poptávky. Na straně nabídky stojí těžba zlata. Z těžařských průzkumů vyplývá, že zdrojů zlata je čím dál tím méně a jakost zásob je sestupná. Na straně poptávky pak stojí průmysl, který zlato používá při výrobě klíčových technologií, spolu se zlatníky a šperkaři. Nesmíme zapomenout ani na investory, jejichž poptávka po zlatě se neustále zvyšuje, a centrální banky států, které zlato hromadí jako spolehlivou rezervu.

Hodnota zlata je na vzestupu, protože kovu ubývá a to množství, které se vytěží a nespotřebuje, chtějí chytří investoři urvat pro sebe. Přestože dnes již není běžné platit zlatem, jeho likvidita je velmi vysoká a díky tradici a dobré pověsti ho lze zpeněžit kdekoli na světě i v časech krize.

Jak investovat do zlata?

Investiční cihly jsou dostupné v mnoha různých hmotnostech a velikostech a totéž platí pro investiční mince. Tato skutečnost umožňuje jednoduše regulovat, kolik prostředků investujete do zlata.

Mince se razí po celém světě, přičemž v Česku jsou doménou České mincovny. Tato společnost, která razí mimo jiné všechny mince v našich peněženkách, nabízí vedle tradičního nákupu investičních produktů ještě možnost postupného investování prostřednictvím Zlatého spoření. Zlaté spoření má podobu pravidelných plateb, které se však na vašem účtu nehromadí – po dobu spoření se průběžně mění na zlaté mince či cihly. Naspořené zlato (na rozdíl od virtuálních jedniček a nul na bankovním kontě) existuje fyzicky, je osvobozeno od DPH a jenom za poslední čtyři roky se střadatelům zhodnotilo o 34 %. To vše již od 500 Kč měsíčně…

Tajný tip: Investovat můžete také do sběratelských mincí. Čím nižší je jejich emisní náklad, tím razantněji poroste jejich hodnota. Cena ucelené sbírky pak mnohonásobně převýší prostou hodnotu drahého kovu.

Zaujala vás možnost investování do zlata? Více se dozvíte na webu ceskamincovna.cz nebo navštivte kamenné prodejny České mincovny.