„Štafetová hypotéka“ spojuje generace při řešení bydlení

Přiznám se, že jsem o štafetové hypotéce ještě neslyšel. Jak může pomoci mladým?

Ondřej Šuchman: Jak už vyplývá ze samotného názvu, podstatou je předání „štafety“ ve splácení úvěru někomu jinému. Možnost předání „štafety“ ve splácení lze využít u všech hypotečních úvěrů, tedy u stávajících hypotečních úvěru i u nově uzavřených. 

Předpokládáme, že štafetovou hypotéku zpravidla „rozběhnou“ rodiče, kteří si vezmou hypotéku nejprve na sebe, nebo společně s dětmi, se záměrem v budoucnu zcela převést splácení na své děti, které mezitím již budou mít dostatečné příjmy na to, aby samy zvládly splácet hypotéku na vlastní byt či dům.

Je předání štafety ve splácení nějak vázáno na termín refixace hypotéky? Je štafetová hypotéka omezena např. na koupi bytu nebo ji lze využít na více účelů?

Ondřej Šuchman: Předání štafety není vázáno na termín refixace. Vzhledem k tomu, že zůstávají zachovány podmínky pro splácení (např. výše úrokové sazby, splátka), je možné tuto změnu učinit třeba i v polovině fixačního období. Co se týká hypotéky jako takové, lze si vybrat ze všech variant hypoték, které nabízíme, tedy od hypotéky na koupi bytu přes vlastní výstavbu až po refinancování.

Když odhlédneme od této novinky, jak obecně doporučujete vybírat hypotéku, aby byly náklady co nejnižší?

Ondřej Šuchman: Vždy je důležité zvážit aktuální situaci na trhu a přihlédnout ke všem parametrům. Doporučuji sledovat aktuální akční nabídky, které mohou podstatně snížit počáteční náklady, ale i pravidelné splátky. Komerční banka aktuálně nabízí odpuštění poplatků za zpracování a odhad při podání žádosti o úvěr do 30. září 2022 a při podpisu úvěrové smlouvy do 30. listopadu 2022.

Úrokové sazby šplhají stále výše. Je vůbec nějaká možnost, jak dosáhnout na lepší úrokovou sazbu?

Ondřej Šuchman: Ano. Pokud si u nás sjednáte hypotéku a využijete zároveň pojištění od KB Pojišťovny získáte slevu na úrokové sazbě 0,1 %.

Když už jsme u toho pojištění, co takové pojištění vlastně kryje?

Martin Svoboda: V rámci pojištění majetku lze uzavřít kompletní pojištění nemovitosti, domácnosti, odpovědnosti a úrazu. Nabízíme přehledné pojištění ve dvou variantách, které se neliší limity, ale rozsahem pojistných nebezpečí, které jsou pojištěním pokryty. Z pohledu klienta je tak celkem snadné se mezi variantami orientovat a vybrat pro sebe tu správnou.

Čím se toto pojištění liší od standardních pojištění majetku?

Martin Svoboda: Rozdíl od konkurence tkví zejména v tom, že u pojištění nemovitosti nepoužíváme pojistnou částku. Pro sjednání pojištění nám stačí znát plochu domu nebo bytu. Pro klienty to má velkou výhodu, protože si nemusí lámat hlavu s jejím určením a nemusí se obávat případné hrozby podpojištění. Tento náš způsob řeší i postupné zvyšování hodnoty nemovitosti v čase a nehrozí tak, že by v budoucnu klient dostal méně, než jaká bude škoda. V pojištění domácnosti i pojištění nemovitosti nemáme dílčí limity pro většinu pojistných nebezpečí. Pojištění je tak velmi transparentní.

Proč by si lidé vlastně měli vzít hypotéku zrovna u vaší banky?

Ondřej Šuchman: Naší výhodou je silná produktová nabídka jak v účelech hypotéky, tak i v době splácení. Kromě standardních hypoték na koupi bytu (i družstevního), rodinného domu, výstavbu, rekonstrukci nebo refinancování stávající hypotéky nabízíme řešení i pro méně časté případy, například na investici, rekreaci, na refundaci již vynaložených prostředků či vypořádání spoluvlastnických a dědických nároků, přičemž účely je možné kombinovat. Poradit se můžete v široké síti poboček. Navíc svou hypotéku, pokud už ji máte, můžete kontrolovat v našem internetovém bankovnictví nebo přímo v mobilu.

Více informací o hypotékách Komerční banky získáte na kterékoli pobočce KB. Můžete také zavolat na bezplatnou infolinku 800 521 521 nebo navštívit www.kb.cz/hypoteka.

Reprezentativní příklad:

Výše úvěru 3 200 000 Kč, splatnost 30 let, pevná úroková sazba 6,19 % p. a., fixace 5 let, RPSN 6,79 %, celková splatná částka 7 334 409,12 Kč.

1. splátka úroků 7 703,11 Kč.

2.359. anuitní splátka 19 598 Kč, 360. anuitní splátka 18 622,01 Kč.

Jednorázové poplatky za sjednání úvěru 0 Kč, ocenění nemovitosti 0 Kč, návrh na vklad do katastru 2 000 Kč, návrh na výmaz z katastru 2 000 Kč.

Měsíční poplatky za správu úvěru 0 Kč, běžný účet Můj Účet 0 Kč, el. výpisy 0 Kč, rizikové životní pojištění 800 Kč. 

Příklad je spočítán k datu čerpání 1. 9. 2022 a termínu splácení úvěru vždy k 15. dni v měsíci.

Zajištění zástavní právo k nemovitosti, včetně pojištění nemovitosti.

Nabídka je platná při podání žádosti o úvěr v období od 1. 9. 2022 do 30. 9. 2022 a podpisu úvěrové smlouvy do 30. 11. 2022.

Publikováno na: