Fotograf Tomáš Třeštík: Při focení v interiéru využívám denní světlo

Vyprávějte příběh

Tomáš Třeštík je přední český fotograf, na jehož legendárním letenském balkóně se nechalo zvěčnit nemálo slavných i neslavných osobností. Prozradil nám, co musí mít dokonalý portrét.

„Vše je hlavně o vaší imaginaci. Dobrou fotku můžete udělat i jednoduchým přístrojem. Focení portrétů mám rád, protože rád pracuju s lidmi. Myslím si, že lidé jsou to nezajímavější, co kolem mě je.“ vysvětluje Tomáš. 

Správná volba objektivu a clony 

Důležité je zvolení správné techniky. V potaz musíte brát i prostředí, ve kterém fotíte. Pomocí práce s pozadím dodáte fotce patřičnou hloubku, kterou umocníte i nastavením správné expozice. Výsledkem je rozostřené pozadí a krásně ostrý objekt v popředí. 

„To, co tu fotíme, by šlo podobně vyfotit i foťákem, který držím v ruce, což je Canon EOS 250D se základním objektivem. Pracuji vždy s nejnižším clonovým číslem. Teď mám clonu nastavenou na 1,8, celý obraz tím pak získá prostor a postava se oddělí od pozadí. Hlavní je zaostřit na oči, protože v těch se odehrává to nejdůležitější,“ vysvětluje.

Využívejte denní světlo 

Pokud chcete, aby vaše fotky při focení v interiéru nebyly moc přepálené a ani moc tmavé, vyberte si takové místo, kde je dostatek denního světla. Pokud je to nutné, pomáhejte si odrazovou deskou, která odráží světlo a pomáhá nasvítit části obličeje, které by jinak byly ve stínu. 

„Pokud nemáte odrazovou desku, můžete použít i kus bílého kartónu. Někdy si přisvítím třeba stolní lampičkou. Nepotřebuji vůbec studiové záblesky,“ dodává Tomáš. 

Při správném upravení času a citlivosti ISO, zvládnete pořídit ostré fotografie i v situacích, kdy byste potřebovali stativ. „Stativ nepoužívám, fotím jen z ruky. Mám tím větší svobodu při práci,“ popisuje ve videu Tomáš. 


Perfektní vzpomínky, o které nikdy nepřijdete

Pryč jsou doby, kdy jste čekali i několik dní, než si budete moct uložit do svého alba fotografie z oslav. Pomocí fototiskárny Canon SELPHY CP1300 si můžete stejně tak, jako to udělal Tomáš, vytisknout vaše fotky ihned. Mějte své perfektní vzpomínky s Canon na dosah ruky. 


Publikováno na: