Internet věcí pomáhá s bezpečností na stavbě. Jak?

Kde všude se internet věcí využívá?

Internet věcí se dnes ve firmách používá hlavně proto, že přináší efektivní řešení, jak zjednodušit firemní procesy a snížit náklady společnosti. Najdeme je především v automobilovém průmyslu, zdravotnictví i zemědělství, ve svůj prospěch ale může IoT využít téměř každá firma.

Pro větší bezpečí

Společnost WOLFFKRAN LOKUS a.s., která stavebním firmám pronajímá věžové jeřáby, zase díky internetu věcí dohlíží na to, aby se pracovníci na stavbách nezranili. Pomáhají jí s tím univerzální NB-IoT senzory, které umějí v reálném čase monitorovat různé veličiny – teplotu okolí, vlhkost vzduchu, ale i rychlost větru. A právě tu poslední potřebuje společnost WOLFFKRAN LOKUS a.s. znát – pokud totiž rychlost větru překročí jistou hranici, musí se jeřáby přestat používat. „Ve chvíli, kdy se do břemena zavěšeného na jeřábu opře silný vítr, pracovníci, kteří mají za úkol břemeno usadit na místo, ho nezvládnou zachytit a mohlo by dojít ke zranění,“ vysvětluje Jan Drastík, který ve WOLFFKRAN LOKUS a.s. působí jako předseda správní rady.

Žádné složité zapojování

Pro firmu je zároveň důležité, že se dají senzory na jeřáb jednoduše připnout a odepnout pomocí stahovacích pásků. „Chtěli jsme takové řešení, které bychom nemuseli složitě připojovat na zdroje jeřábu. A NB-IoT senzory jsou čistě autonomní,“ říká Jan Drastík.

Senzory se tak dají snadno přemístit z jednoho jeřábu na druhý – třeba když se jeden demontuje a pracovníci potřebují sledovat jiný jeřáb, který se používá. „Zákazníkovi jsme dodali individuální řešení, které jsme společnými silami rozvíjeli a zdokonalovali tak, aby mu co nejvíc vyhovovalo,“ říká Jiří Zdražil, obchodní manažer Internetu věcí ve Vodafone Business.

Internet věcí přináší neomezené možnosti

Internet věcí však není jen služba univerzální NB-IoT senzory. Stále populárnějšími se stávají i další řešení, jako je například Chytrá budova, která firmám umožňuje monitorovat správu kanceláří, nebo služba Energie pod dohledem, díky které mají firmy přehled o své spotřebě energií.

IoT řešení tak podnikatelům i firmám nabízí řadu příležitostí, které můžou přinést efektivnější budoucnost i vám. Podívejte se, co pro vás může chytrá technologie IoT udělat.

Publikováno na: