„Při focení sportu vždy ostřím na obličej,“ říká fotograf Tomáš Lébr

Profesionální fotograf Tomáš Lébr se věnuje především focení portrétů a sportu. K focení cyklistiky ho přivedla jeho záliba z mládí. Tomáš sám byl totiž profesionálním cyklistou. Když se měl rozhodnout, které profesi se bude v životě věnovat, vybral si právě focení cyklistiky. I proto jsme se s ním sešli v akademii Vinařice u Kladna, kde aktuálně probíhal cyklistický tréning dětí. „Znalost tohoto sportu jako takového mi pomáhá v tom, aby fotka ve výsledku byla dramatická a zároveň dobrá. Vím, čím si cyklista prochází, a tak dokážu zachytit ten správný moment. Rád fotím na Canon, protože má vysoké rozlišení a rychlý autofokus, který umožnuje sledování obličeje,“ vysvětluje Tomáš.

Přistupujte k focení s nadhledem, ale foťte z podhledu

Při fotografování sportovních aktivit dbejte na to, abyste i vy byli stále v pohybu. Pro zachycení vaší perfektní vzpomínky je potřeba, abyste byli takzvaně v centru dění. „Důležité je, aby člověk nebyl líný a fotil především z podhledu. Chci, aby bylo cyklistovi vidět do tváře a očí. Pokud budu fotit z nadhledu, celý výraz bude zakrytý helmou, a to nechceme,“ vysvětluje ve videu.

Jak zachytit rychlost? Musíte správně nastavit čas a clonu.

První fotku vyfotil Tomáš pomocí širokého ohniska 16–35 mm. Díky tomuto nastavení docílil efektu takzvané „časové neostrosti“. „Když chci, aby fotka vypadala dynamicky, nastavím si prioritu času. Teď ho mám na 125. Tím docílím rozmazaného pozadí, které vloží do obrazu dynamiku a vytvoří tak dojem, že kluci tu na kole jezdí minimálně 50 km/h,“ radí.

Druhou možností je využití efektu clonové neostrosti a dlouhého ohniska 70–200 mm. Pokud clonu nastavíte na 2,8 a čas na 1/15 vteřiny, bude to opět působit tak, že focený objekt, v našem případě to byli malí cyklisté, jsou neustále v pohybu. „Samozřejmě vždy ostříme na obličej. Jde nám i o výraz. Pokud s focením začínáte, může to všechno znít komplikovaně, a proto je důležité vybrat si ten správný foťák. Já bych doporučil například Canon EOS R6. Rychle zaostřuje, má sledování obličeje a na sekvenci dokáže udělat spoustu fotek. Za mě je na focení sportu ideální,“ doplňuje Tomáš.

Perfektní vzpomínky, o které nikdy nepřijdete

Focení jakýchkoliv sportovních disciplín je disciplínou samo o sobě. Pokud se Vám podaří vyfotit brilantní fotku, byla by škoda, kdyby zůstala jen na kartě vašeho foťáku nebo uložená někde ve vašem počítači. Vytiskněte si ji na tiskárně Canon PIXMA PRO-200 a uchovejte si vaše vzpomínky napořád. 


Publikováno na: