GeForce RTX dává oceňovanému 3D grafikovi tvůrčí svobodu

S nástupem rodiny grafických karet NVIDIA RTX a platformy NVIDIA Studio kombinující pečlivě vybraný hardware, stabilní ovladače a softwarové nástroje, se grafikům, filmařům a dalším digitálním umělcům otevírají další možnosti využití v řadě kreativních nástrojů. Práci jim usnadní např. akcelerace funkcí využívajících umělou inteligenci nebo plynulejší a detailnější náhled 3D scén, na kterých pracují.

Miki “Obsēdant” Němeček zaujal svou tvorbou i obyvatele čínských velkoměst.

Platforma se těší oblibě i mezi tvůrci v České republice a na Slovensku. Jedním z nich je i 3D grafik Miki “Obsēdant” Němček, který má za sebou práci na řadě úspěšných projektů, je držitelem čtyř ocenění “blue badge” na největší síti pro digitální umělce Behance, autorem vlastní NFT kolekce a jeho tvorbu mohli v minulém roce obdivovat i obyvatelé několika čínských velkoměst na obřích obrazovkách v městských centrech.

Do zmíněného světa NFT, jež otevírá možnosti vlastnit jedinečná digitální díla a obchodovat s nimi podobně, jako s fyzickým uměním, se vydal se svým projektem PUPAKS. Navazuje v něm na starší oceňovanou tvorbu "PUPA | The Larval Form", v níž experimentoval s různými postupy ve 3D grafice. Inspiraci pro sérii unikátních portrétů nachází v přírodě, pupa je totiž označení pro zakuklené stádium, v němž se z larvy stane barevný motýl. 

Mobilita i plynulejší práce

Vytvoření jedné z hlav prý trvá různě dlouho, typicky od jednoho do čtyř dní. Obsēdant aktuálně využívá PC s GeForce RTX 3090, která mu oproti GTX 1080 Ti z předminulé generace dokáže zrychlit práci s náhledy více než trojnásobně, což s sebou nese tvůrčí svobodu. Nemusí tak zdlouhavě čekat na zobrazení změn v náhledovém okně, tzv. viewportu. Návrat k úmorně zdlouhavému vykreslování pomocí CPU si prý představit nedokáže.

„Vše je založeno na skóre Octane Bench. GeForce RTX 3090 má skóre kolem 650 a 1080ti kolem 190, takže poměr je jasný. Potřebuji několik GTX karet, abych nahradil RTX 3090,” říká umělec. Pochvaluje si také mobilitu, protože nyní dokáže celé pracovní PC vměstnat do relativně kompaktní skříně. Hodí se to v případech, kdy např. potřebuje pracovat mimo své pražské studio.. “Nyní mohu mít super silný výkon v malém SFF case a nepotřebuji skříň velkou jako menší lednička. Takže jsem konečně mobilní, když potřebuji něco udělat například v Bratislavě.”

Podobné renderovací farmy již dokáže nahradit jediná GPU.

V říjnu 2022 přišla na trh také nová generace GPU GeForce RTX. Řada 40 se uvedla hned super výkonným highendem - GeForce RTX 4090, která má ambice stát se novou královnou grafik nejen pro hráče, ale také pro tvůrce. Jak Miki vidí její budoucnost? „RTX 4090 se svým skóre 1200 téměř vyrovná mé renderovací farmě se sedmi karami GTX 1080 Ti, která dosahuje 1400. Takže to je sci-fi budoucnosti! Pokud se nové generaci RTX podaří zmenšit fyzickou velikost alespoň na úroveň RTX 3090/3080, máme tu svatý grál 3D renderingu.”Miki “Obsēdant” Němček

NVIDIA Studio pro profesionály i nadšené amatéry

Počítače s certifikací NVIDIA Studio a grafickými kartami GeForce RTX pomáhají utvářet stále komplexnější kreativní vize. Na své si však kromě profesionálů v oboru přijdou i nadšení a talentovaní tvůrci z řad amatérů. CZC.cz má širokou nabídku PC sestavnotebooků v různých cenových kategorií od těch nejdražších představujících investici do vybavení pro náročné projekty, po cenově dostupné, na nichž si příležitostný tvůrce může ve volném čase v klidu zahrát nějakou moderní hru.