Jak se vyznat v nabídce fotovoltaiky a na co se zaměřit?

Co je to fotovoltaický střídač? Jak funguje a jak vybrat ten nejlepší pro vaši instalaci?

Efektivní, ekologický a ekonomický provoz fotovoltaické instalace závisí především na správném fungování jejích klíčových komponent. Mezi ně lze zařadit střídač, který je zodpovědný za přeměnu stejnosměrného proudu generovaného fotovoltaickými panely na střídavý proud, který se nachází v zásuvkách našeho domu. Fotovoltaický systém by nemohl fungovat bez střídače. Jak tedy přesně střídač funguje a který je nejlepší zvolit?

Co je to střídač?

Střídač je typ měniče energie, který převádí stejnosměrný proud vyráběný fotovoltaickými panely na střídavý proud, který se nachází v domácích zásuvkách. To je jeho základní funkce, od níž je mimochodem odvozen i jeho název - pravidelně obrací směr toku proudu.

 Fungování solárního střídače

Kromě přeměny stejnosměrného proudu na střídavý je důležitou úlohou, kterou střídač plní aktivní řízení a monitorování provozu fotovoltaického systému. Díky střídači je možné rychle odhalit poruchy a optimalizovat provoz systému prostřednictvím sledování bodu maximálního výkonu neboli MPPT. Mezi hlavní funkce střídače proto patří:

Jaké jsou typy střídačů?

Na trhu jsou tři hlavní typy střídačů:

Který střídač bychom si měli vybrat?

Jakmile víte, co je to střídač, jaké typy máme k dispozici a jaké funkce plní, je čas konečně vybrat konkrétní zařízení pro vlastní fotovoltaickou instalaci. Při výběru je klíčovou otázkou sladění zařízení s dříve vybranými fotovoltaickými články a výkonem celé instalace. Proto je nutné jako první zkontrolovat parametr minimálního napětí MPPT střídače. Největšími výrobci střídačů jsou Victron, SolarEdge, Huawei, Growatt, SMA, Sofar nebo Fronius. Střídače těchto i jiných značek najdete za velkoobchodní ceny na merXu - online trhu pro firmy, stejně jako všechny ostatní komponenty pro fotovoltaiku.