Gastro toulky Českým Švýcarskem: výlety do přírody a skvělé gurmánské zážitky

Příroda Českého Švýcarska se pomalu zotavuje z rozsáhlého požáru v národním parku a naprostá většina turistických cílů v oblasti je opět přístupná. Citelný zásah v hlavní sezóně však zaznamenali místní podnikatelé i starousedlíci. A právě podpořit obnovu turismu v destinaci se rozhodl Ústecký kraj ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a obecně prospěšnou společností České Švýcarsko. Společně připravily velmi zajímavou akci, která vám nejen usnadní cestování po destinaci, ale hlavně ušetří peníze.

Získejte slevu na ubytování i bezplatné jízdné

Od 1. listopadu vás noc strávená ve vybraných ubytovacích zařízeních v Českém Švýcarsku vyjde o 300 Kč levněji. Sleva je platná při rezervaci pobytu nejméně na dvě noci, maximálně na sedm nocí. V případě sedmi noclehů tak například pár s jedním dítětem ušetří 6 300 Kč. Slevu snadno uplatníte přímo při rezervaci u ubytovatele, a to s pomocí voucheru, který je od listopadu k dostání na webu pomahej.ceskesvycarsko.cz. Každý zájemce může čerpat tuto akci pouze na jeden pobyt. Tím však výhody pro cestovatele nekončí. V rámci návštěvy je pro ně připravena také bezplatná veřejná dopravu po celém Ústeckém kraji. Od ubytovatele hosté obdrží unikátní kód, který při vložení do aplikace DÚKapka vygeneruje volnou jízdenku. A kam se v Českém Švýcarsku vydat na výlet i něco dobrého k jídlu a pití?


Pochutnejte si na specialitách z lokálních surovin. Foto: archiv České Švýcarsko o.p.s.


Zasloužená odměna po výšlapu

Naším prvním tipem je jedna z nejkrásnějších obcí Českého Švýcarska – Vysoká Lípa. Je výchozím bodem pro řadu výletů. Vydat se odsud můžete například na procházku k nově zrekonstruovanému skalnímu hradu Šaunštejn. Přístup k němu vede náročnějším terénem, protože je potřeba překonat systém železných žebříků a můstků, ale výhled do kraje za tento výstup rozhodně stojí. Pokud se vám ještě nebude chtít zpátky, pokračujte od Šaunštejna dalších 15 minut pěšky k Malé Pravčické bráně. Přímo z ní spatříte nádhernou lesnatou kulisu Českého Švýcarska. Po návratu do Vysoké Lípy doporučujeme posilnit se v restauraci Hotelu Kortus.

Bývalý zájezdní hostinec tu stojí už od roku 1868 a manželům Kortusovým se povedlo to, v co už nikdo nedoufal. Vdechnout mu znovu život. Kámen, stoleté trámy a všudypřítomné dřevo dotváří tu pravou selskou atmosféru. Zdejší restaurace nabízí speciality české kuchyně připravované z lokálních surovin a na jídle si vskutku pochutnáte. 

O chlup lepší pivo u Kocoura

Mezi neprávem opomíjená místa v regionu Českého Švýcarska patří Varnsdorf, největší město ve Šluknovském výběžku. Kromě mnoha zajímavých staveb v něm najdete i minipivovar Kocour. Pestrou paletu pivních speciálů tu umně párují s pokrmy z místní restaurace. Tím ale zdaleka nejsou vyčerpány všechny možnosti, které tento areál nabízí. K vidění je pivovarská ZOO a v ní mnohá, nejen hospodářská zvířata. Součástí pivovaru jsou i netradiční apartmány z vlakových vagónů, ve kterých můžete přenocovat od jara do podzimu. 


Minipivovar Kocour nabízí skvělé pivo i lahodné pokrmy. Foto: archiv České Švýcarsko o.p.s.


Za vůní kávy do Rumburka

Za pozornost stojí i město Rumburk, které vás uchvátí působivou architekturou. Nejzajímavější stavbou je bezesporu Loretánská kaple, která je součástí bývalého kapucínského kláštera, dnešní knihovny.

Od ní se můžete vydat přes město až na nedaleký Dymník. Na temeni kopce se nachází planina, kde si můžete zahrát nevšední fotbalgolf. Při něm se míč do rozměrných jamek dopravuje nohou. Kousek nad hřištěm objevíte rozhlednu, z níž dohlédnete až na Jizerské hory nebo Krkonoše. Přímo pod ní si všimněte kamenného „stromu života”, tedy uskupení monolitů, kterým je připisován spirituální význam. Proudí prý jimi silná energie, za kterou se sem vydávají návštěvníci z různých koutů republiky.


Strom života navštěvují turisté z celé republiky. Foto: archiv České Švýcarsko o.p.s.


Po návratu do města se zastavte v rodinné kavárně Bohemian Coffee House, kde kávu nejen připravují, ale také praží, a to z nejlepších zrn z plantáží celého světa. Navíc tu mají jedinečné domácí buchty a spoustu dalších dobrot.


Za výběrovou kávou se vydejte do Bohemian Coffee House. Foto: archiv České Švýcarsko o.p.s.


Více informací o slevové akci i spoustu dalších tipů na výlety naleznete na webu www.ceskesvycarsko.cz.