Problémy s bydlením má kvůli energiím a inflaci více než polovina Čechů

Kvůli špatné finanční situaci si skoro třetina lidí nemůže dovolit dávat za nájem tolik jako před rokem. Náklady na bydlení přitom neustále rostou, jak vyplývá z průzkumu společnosti Generali Investments.

„Situace na trhu s bydlením je dlouhodobě složitá. Rekordní inflace a vysoké ceny energií ale Čechy ovlivňují daleko více než dříve třeba pandemie koronaviru. Výdaje na bydlení má přes osmdesát procent lidí vyšší než loni, pětina dokonce platí minimálně o čtvrtinu víc,“ komentuje výsledky průzkumu Marek Bečička, ředitel Product & Real Assets Generali Investments CEE.

Kvůli inflaci a cenám energií se 4 z 10 nájemníků dokonce obává, že si nebudou moci dovolit platit nájem. Skoro 90 % z nich si také myslí, že kvůli aktuální finanční situaci pro ně bude náročnější dosáhnout na vlastní bydlení. V roce 2020 to bylo kvůli koronavirové krizi „pouze“ 62 procent, o rok později pak 77 procent.

Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

„Dovolit si vlastní nemovitost je v tuto chvíli nesmírně obtížné jednak kvůli jejich vysoké ceně, jednak kvůli vysokým úrokovým sazbám. Dlouhodobě není tak vysoký růst hodnoty nemovitostí udržitelný a první signály zpomalení se již objevují. Na druhou stranu ale neočekáváme, že by v dohledné době došlo k obratu a ceny by stejným tempem začaly klesat,“ upozorňuje Bečička.

Přesto přibývá lidí, kteří očekávají „splasknutí bubliny“. Podle průzkumu Generali Investments je jich už více než čtvrtina. Že budou reality dále zdražovat stejným tempem si naopak myslí o polovinu méně Čechů než loni. 

Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

„Pokud k nějakému poklesu dojde, tak spíše u luxusnějších nemovitostí nebo starších panelákových bytů v horších lokalitách, které se svezly na vlně zdražování posledních let. Na druhou stranu ale očekáváme, že bude postupně docházet k opětovnému snižování úrokových sazeb. Díky tomu si bude více lidí moci opět dovolit hypotéku,“ uzavírá Bečička.

Rozhovor s Markem Bečičkou o situaci s bydlením v Čechách si můžete poslechnout zde.

Publikováno na: