Nenechte se ošálit neopodstatněnými mýty. Placení online je bezpečné a pohodlné

Mýtus I: Peníze jsou nejvíc v bezpečí doma pod polštářem

Peníze v šuplíku, pod matrací nebo schované v hrníčku. Ač by se mohlo zdát, že jde o překonanou záležitost, opak je pravdou. Z průzkumů vyplývá, že zhruba polovina Čechů si drží alespoň část svých úspor doma. Hotovost přitom může shořet nebo zmizet v rukou zloděje. Navíc kvůli inflaci ztrácí na hodnotě.

Mýtus II: Lupiči se speciální čtečkou v kapse

Bezkontaktní karta umožňuje stržení platby do 500 Kč bez zadání PIN kódu. To ale neznamená, že vám zloděj nenápadným způsobem vysaje peníze z karty, třeba když budete stát ve frontě. Bezkontaktní platby lze uskutečnit jen pár milimetrů od platebního terminálu. Obava ze speciální čtečky tedy opravdu není namístě.

Mýtus III: Pokaždé se mě někdo pokusí okrást

Internetové podvody existují, ostražitost je proto důležitá. Není však třeba být při každé platbě jako na trní. Naopak. Placení na internetu může být příjemné, rychlé a bezpečné. Stačí se jen držet několika pravidel. Vytvořte si ve svém bankovnictví silné heslo, platby dvoufázově ověřujte, nastavte si denní limity a vyhýbejte se platbám na podezřelých e-shopech.

Mýtus IV: Zaplatím omylem dvakrát

Přiložili jste kartu k terminálu, neuslyšeli jste známé pípnutí, tak jste ji k němu přiložili znovu a rázem se strhla dvojitá částka? Tak tohle se opravdu stát nemohlo. V rámci jedné transakce vám může být stržena vždy jen jedna částka, i pokud byste kartu k terminálu přiložili opakovaně.

Mýtus V: Ukládat si číslo platební karty není bezpečné

Že je ukládání karty na internetu nebezpečné, už neplatí. Visa se svou službou Click to Pay tento mýtus boří. Nově umožňuje platit bez nutnosti vyplňování 16místného čísla karty. Při první platbě si stačí údaje uložit, příště se už propíší. Citlivá data jsou přitom zabezpečena pomocí tzv. tokenů. Údaje se převedou do digitálního obrazu, který je pro obchodníka nečitelný. Platba proběhne, aniž by mohlo dojít k úniku dat. Visa zaručuje klientovi ještě další zabezpečení. V případě podvodu mu vrátí jeho peníze.

Publikováno na: