5 užitečných tipů, jak na bezpečné online nakupování

Dvoufázové ověření platby

Při platbě používejte dvoufázové ověření. Po vyplnění údajů o platební kartě se ve svém bankovnictví prokažte heslem, nejlépe však otiskem prstu nebo rozpoznáním obličeje. K transakci dojde teprve tehdy, když potvrdíte, že platíte skutečně vy.

Nastavení limitů

Máte představu, kolik peněz za den maximálně utratíte? Tuto výši si v bankovnictví nastavte jako limit. Ten zastaví případné vámi neprováděné pohyby na účtu.

Pravidelné výpisy z účtů

Nejlepší přehled o vašich financích vám umožní pravidelné výpisy z účtů. Nastavte si například týdenní frekvenci. Výpis vám pro vaši kontrolu přijde do internetového bankovnictví nebo na e-mail.

Nakupujte v důvěryhodných e-shopech

Před samotným nákupem si vždy ověřte prodejce. Pročtěte si recenze na internetu, podívejte se na obchodní podmínky a zkontrolujte, jestli je na začátku internetové adresy zabezpečující protokol HTTPS. Díky němu totiž bude probíhat přenos citlivých údajů v zašifrované podobě.

Bezpečná platba na internetu

Využívejte službu Click to Pay od Visy. Svou kartu a dodací údaje si při první platbě uložte, příště se vám automaticky propíší. Platíte pak bez nutnosti vyplňování 16místného čísla karty, a přitom jsou citlivé údaje celou dobu chráněné formou tzv. tokenů. Data se převádějí do digitálního obrazu, který je pro obchodníka nečitelný. Nakupujícího navíc chrání služba charge back. V případě podvodu mu banka jeho peníze vrátí.

Publikováno na: