Za vzestupem Nymburka jsou buřty a česká cesta

Nástup českých trenérů

Od roku 2006 trénovali nymburské basketbalisty jen cizinci. Jenže Lotyšovi Robertsovi Štelmahersovi se začátek sezony nepovedl a osmnáctinásobní čeští mistři si řekli: „Dost. Vrátíme se k tradici.“

Tým převzal dosavadní sportovní ředitel Ladislav Sokolovský, který sám za Nymburk dlouho hrával a s přestávkami v něm působí od roku 2004. K sobě si přizval nejzkušenějšího českého trenéra Pavla Budínského a společně se snaží naplnit vysoké ambice klubu.

„Jdeme zas po osvědčené české cestě. Oceňuji, jak se k tomu Láďa Sokolovský postavil jako chlap a šel z kanceláře s kůží na trh trénovat tým, který pomáhal složit. A jeho spolupráce s Pavlem Budínským by mohla být opravdu zajímavou kombinací,“ prohlásil reprezentant Lukáš Palyza.

Výhra v Lize mistrů

Že by to mělo fungovat, ukázal hned první zápas v Lize mistrů. Turecký klub Bahcesehir, který je na vzestupu a v minulé sezoně triumfoval v jiném evropském poháru Europe Cupu, si z pražské Královky odvezl porážku a Nymburk se tak vrátil do boje o postup ze skupiny. K tomu bude potřebovat vyhrát ještě poslední domácí zápas proti bosenské Igokee, ve kterém půjde o všechno. Hrát se bude 13. prosince od 18:30 opět v Praze na Královce. Vstupenky se prodávají v síti Ticketportal.

Šance mladým

Trenér Sokolovský sbírá výhry, přitom se na rozdíl od svých zahraničních předchůdců nebojí dávat šanci mladým odchovancům. Do důležitého zápasu s Bahcesehirem nasadil do základní sestavy na obranu klíčového hráče soupeře Františka Rylicha, který do té doby v Lize mistrů téměř nehrál. A tento krok vyšel. Výraznější roli pak mají i Jakub Tůma, Luboš Kovář či devatenáctiletý slovenský reprezentant Dávid Novák.

Tvoření týmového ducha u táboráku

Série nymburských úspěchů stojí i na velmi dobrém kolektivu. A to platí i o aktuálním týmu, když čeští hráči pomáhají zahraničním posilám cítit se jako doma a postupně je učí i českým zvykům. Kapitán Martin Kříž například pozval spoluhráče k sobě na zahradu a uspořádal pro ně táborák se zpěvem u kytary a tradičním opékáním buřtů. „Tohle z USA opravdu neznáme, ale bylo to hezké,“ řekl nymburský Američan Nate Watson, který je hvězdou sociální sítě TikTok, kde má 1,2 milionů sledujících.

https://nymburk.basketball

TICKETPORTAL

Tik Tok