Každý zaměstnanec automobilky Volvo Cars může strávit až šest měsíců s rodinou

Je samozřejmé, že když má do rodiny přijít nový člen, musí nastávající maminka načas opustit práci. Není ale přitom nutné, aby se vzdala kariéry – a v tom může zásadní roli sehrát přístup zaměstnavatele. Dobrým příkladem může být automobilka Volvo Cars. V rámci jejího programu Family Bond mohou zaměstnanci využít až šest měsíců hrazeného pracovního volna s finanční podporou ve výši 80 % své základní mzdy. 

Program se vztahuje vždy na jednoho z rodičů nebo pěstounů (pokud by oba byli zaměstnanci Volva), který může volno čerpat kdykoli v průběhu prvních tří let rodičovství, a dokonce si celkovou dobu rozdělit do více úseků. Nehraje roli pohlaví, sexuální orientace ani rodinný stav. Ať muž, či žena, rodič biologický, či adoptivní, každý zaměstnanec automobilky Volvo Cars na celém světě může strávit až šest měsíců s rodinou a nedělat si hlavu s tím, jestli mu zaměstnavatel bude držet místo nebo jak to bude s příjmem.

„Náš rodinný rytmus se s příchodem dítěte výrazně změnil, najednou jsme se museli plně věnovat pouze naší malé dceři. Díky tomuto benefitu jsme se mohli soustředit převážně na pozitivní aspekty spojené s miminkem a nemuseli jsme se zaobírat výpadkem přijmu,“ říká Nela Vaš z českého zastoupení Volva.

Psychologové upozorňují, že první měsíce života mají mimořádný význam pro utváření vlastností a osobnostních rysů dítěte – právě rodina a péče rodičů v raném dětství učí dítě sebedůvěře a schopnosti uplatnit se v životě. Přínos pro rodiče je pak stejně nezpochybnitelný: společné okamžiky jsou vedle zdraví tou nejcennější komoditou, zvláště v dnešní hektické době. „Svou práci mám ráda, čerpání tohoto benefitu mě ale přimělo zpomalit a naplno se několik měsíců věnovat své nové roli a naší dceři,“ vysvětluje Nela Vaš.

Spokojený zaměstnanec a rodič je současně efektivnější a klidnější v obou rolích a finanční výpomoc při narození nebo osvojení dítěte představuje zásadní příspěvek pro vybudování pevných vztahů. Což z vlastní zkušenosti potvrzuje i další český zaměstnanec Volva, který využil program Family Bond, Pavel Kunčík: „Šlo o naše první dítě, takže jsem úplně přesně nevěděl, co mě čeká. Že můžu zůstat doma, bylo proto skvělé jak pro mě, tak pro moji manželku: byli jsme na péči o miminko dva a právě v tom byla ta síla.“

Volvo Cars tak může být inspirací dalším firmám a společnostem, jak svým zaměstnancům umožnit lépe sladit potřeby rodiny a dětí s pracovním životem.

Volvo Car ČR